Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бригаден генерал Деян Дешков: Модернизацията на парче не ни върши работа

[post-views]
Бригаден генерал Деян Дешков: Модернизацията на парче не ни върши работа

Любомир ДЕНОВ

Така старите зилове на логистиците винаги ще изостават от новите по-мощни бронирани машини

–       Г-н  генерал,  на вашата бригада се падна изпитанието да се включи активно в преодоляването на последствията от стихийното наводнение в Карловско. Какво коства това на формированието, защото няма как да не е повлияло на учебния процес?

–       Какво точно ни струва като разход на хора, техника, време и т.н. все още не можем да кажем, защото нашата помощ продължава. Поразиите от наводнението все още не са ликвидирани. Но нека да кажа, че на пострадалите села в Карловско не помага само бригадата. Изготвили сме подробен график за участието и на други формирования от Сухопътните войски, както и на наши колеги от ВВС, ВМС.

–       Но основната тежест пада върху бригадата, нали?

–       Така е, защото нашите два гарнизона – Карлово и Казанлък, са най-близо до пострадалите села.

–       Няма ли да ви дойде, както се казва, нанагорно?

–       Не товарим едни и същи хора. Особено сега, когато усилията са съсредоточени в разчистването на улиците, дворовете и къщите на хората, принципът е на един човек да се падат два дни служба в поделението и на третия да се включи в разчистването. Ако трябва да обобщя, тази задача изисква немалки ресурси – човешки и технически, и то в доста сериозен период от време. Наложи се да препланираме част от учебния процес. Мисля, че успяхме да се вместим в рамките на този месец. Защото големите учения и занятия останаха зад гърба ни. Сега ни предстои главно сертификация на батальона за защита на силите и стремежът ни е да не го ангажираме в отстраняване на последствията от бедствието. Защото сертификацията е много сериозно предизвикателство. Освен това се включихме в охраната на държавната граница заедно с други формирования от Сухопътните войски.

–       Какво е вашето участие в охраната на границата?

–       В момента в един от секторите имаме наша група от 80–100 души, ротиращи се на няколко седмици.

–       А на вас лично участието в преодоляването на последиците от бедствието какво ви коства ?

–       Това, което върша всеки ден като командир – създаване на такава организация, която ще помогне да не изхабим изведнъж силите и ресурсите, с които разполагаме, защото за бригадата това няма да е последната задача. Ние трябва да съхраним способностите си, защото тепърва ще решаваме много други задачи – от тежки по-тежки.

–       Но все пак ритъмът ви е нарушен. От всекидневната подготовка – в калта…

–       Така е. Ето защо всеки един от нас, целият личен състав – от войника до моите заместници, си пренаредихме ежедневието съобразно обстановката. Те са мъжки момчета и момичета и се справят.

–       Като стана дума за мъжки работи, знам, че сте израсъл като едно момче в рода?

–       Да, наистина в рода ни бях едно момче – другите деца: сестра ми, братовчедките ми бяха все момичета.  Родом съм от Чирпан, но там не съм живял никога. Баща ми бе граничен офицер и цялото ми детство мина по западната и югозападната граница. Бил съм на няколко месеца, когато баща ми е започнал службата си на вр. Ком. След това премина през Драгоман, Трън, Петрич, Гоце Делчев. Влязох във военното училище, ненавършил 18 г., защото съм роден в края на годината.

–       Значи въпросът защо сте избрали военната професия изобщо не е стоял пред вас?

–       Израснах сред униформени и бях решил, че ще ставам офицер още преди да завърша средното си образование. Макар баща ми да не бе много склонен. Той познаваше тегобите на службата и искаше да подхвана друга професия. Така че решението бе лично мое. Той го прие с уточнението поне граничар да не ставам.

–       Със сигурност бригадата има нужда от нова техника. Тези дни на годишната сесия на Военния комитет на НАТО в Талин началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов разви идеята за необходимостта от съвместно производство на бойна техника с цел по-бързо и по-евтино снабдяване. Какво е вашето мнение?

–       От нас е вземано мнение за различните типове бронирани машини, ако визирате този проект на Сухопътните войски, но как именно трябва да придобием тази техника е въпрос, който се решава на други нива. Наши екипажи са пробвали всички машини, които бяха заявили участие в последния конкурс. И съответно са споделили мненията си от кормуването и от стрелбата.  Нямам предпочитания, но наистина би било добре, ако България усвои производството и след това поддръжката на една съвременна бойна машина.

–       Тук обаче държа да кажа, че бойната машина не е панацея. И да получим нови бойни машини, нали след тях трябва да вървят поддържащите средства, например логистиката. Бронемашините ще вървят бързо и мощно, а логистиците ще изостават, защото техните машини са по-стари и по-бавни. Така бойните формирования ще закъсват за горива, боеприпаси, храни. Нали не си вярваме, че 50-годишните зилове ще удържат на темпото на новите и по-мощни машини или пример, касаещ артилерията, оръдие без система за управление на огъня, съвместими командно-щабни машини, артилерийско разузнаване и зареждащи машини е просто оръдие. Тоест, ако ще има модернизация на армията, тя трябва да е комплексна.

–       Но това ще струва страшно много пари?

–       Така е, ако искаме модерна и актуална армия, струва скъпо, друг подход е прахосване на средства. Модернизацията на парче бих сравнил с изливане навсякъде по една чаша вода в пясъка.

–       Съществува ли в бригадата кадрови проблем. Има ли некомплект?

–       За съжаление, съществува. По време на пандемията, за година и половина, като че ли кандидатите за служба нараснаха, но бе временно. В момента със сериозни усилия поддържаме някакъв баланс.

–       Според вас трябва ли да има категоризация на военните формирования?

–       Това не е ключът, който ще ни реши проблемите. Но смятам, че е една от тухличките, която може да изгради основата на борбата с новите предизвикателства.

–       Идеята не е нова, не е еднолична. Други мои колеги смятат, че при формированията трябва да има категоризация според типа задачи и натовареността. И оттук да се определя заслуженото заплащане. Примерно битува мнение, че най-тежка е службата на пехотинеца.Не е съвсем така, макар аз самият да съм пехотинец. Защо? Защото пехотинецът, макар и да излиза 3–4 пъти в годината на големи учения извън гарнизоните, никога не е сам. С него тръгват логистиците, свързочниците, артилеристите и т.н. Всички вървят заедно. Но никой не забелязва например, че два дни преди нас на полето излиза логистиката, тя готви и осигурява от сутрин до мрак. И се прибира два дни след нас. Тиловаците камерите не ги виждат.

–       Тази идея среща ли подкрепа?

–       Да. Мисля, че има подкрепата и на командира на Сухопътните войски, и на началника на отбраната.

–       Знам, че ви вълнува и идеята за кариерния модел за развитие?

–       Да, по него вече се работи в Щаба на отбраната. И резултатите няма как да станат за 1–2 месеца. Обстановката се изменя, не само средата за сигурност, но и за средата, в която живеем.

–       Защо е толкова важен? Защото армията се изгражда на йерархичен принцип. От войника до генерала започват с А и Б на службата. За едни обаче службата е израстване, за други – плато, за трети временна кариера. Тези, които остават, трябва да имат ясна представа за своя възможен път за развитие – и войниците, и сержантите, и офицерите.

–       Най-големият ни проблем е с младшите офицери. Те влизат във военното училище с някаква идея, с мечтите и визията за себе си. Да стигнат еди-какво ниво. И  пътят за това е този модел.  Примерно – не мога да стана командир на еди-кое си ниво, ако преди това не съм минал през цял ред длъжности, които освен теория да ми дадат и опит.

–       Дайте за пример вашия път за развитие.

–       Добре. Минал съм през командването на взвод, рота, щаб на батальон, командване на батальон,  щаб на бригада и командване на бригада. И когато поставям задачи на командирите под мен, аз имам ясна представа могат ли те да ги изпълнят, защото вече съм бил на тяхното място и съм решавал подобни задачи.

–       Но всеки ли може да стане командир на бригада?

–       Именно затова е кариерният модел. В един батальон, примерно в идеалния вариант, имаме 30 лейтенанти, от тях 5 могат да стигнат нивата капитан, командир на рота. Защото не всичките 30 имат качества за ротни командири, други със сигурност нямат командно-организаторски качества, а и желание да заемат командни длъжности. Те също могат да получат капитански пагони, но да поемат организационни и административни звена в щаба на батальона или длъжности в друг батальон/дивизион.  От там нататък кариерният модел прилича на едно разклонено  дърво.  На един офицер му се удава работата с хората и… става командир, на друг пък му се удават планирането, компютрите, техниката.

–       Така ще се избегнат ли случаите хора да стоят например по 6–7 г. на едно място в едно звание, защото пред тях не се отваря път за развитие.

–       Точно това е идеята на този модел на развитие. В него ще се преплитат кадри не само от родовете, но и от видовете Въоръжени сили. Примерно, ако в дадена бригада или полк местата за развитие са заети, офицерът може да отиде в друга структура, дори да смени пехотата с ВВС или със Специалните сили.

–       А ако държи на всяка цена да се развива в структурата, откъдето е тръгнал?

–       Това вече е лично решение.

–       Наскоро бе даден стартът на втора група младежи, които ще се обучават за резервисти. Имаше идея част от успешно завършилите  курса  да се влеят в редиците на армията. При вас дойдоха ли такива младежи?

–       Дойдоха, да. 14 човека от първите завършили започнаха служба в бригадата.

–       Наближава 30-годишнината от създаването на бригадата. Какво готвите за 2 октомври?

–       Създали сме сериозна организация за отбелязването на тази годишнина. Очакваме да дойдат доста хора, между които мнозина, чиято служба е минала в бригадата. Защото напълно сериозно казваме: „Веднъж в 61-ва, завинаги в 61-ва!“. С част от тях се срещнах тези дни на празника на Военногеографската служба и всички обещаха да дойдат на 2 октомври.

–       А иначе гарнизон в Карлово има от далечната 1904 г. От 1959 г.  до 1989 г. тук в продължение на 30 години е била 11-а танкова бригада. Нашата 61-ва вече ще държи рекорда – повече от 30 години.

–       Тъй като на 2 октомври са изборите, решихме празникът да бъде на 30 септември. Проявите в чест на годишнината вече започнаха. Изключително успешно премина детският конкурс за рисунки на тема „ Аз обичам България” и „Стремци – минало и настояще”. Тази седмица най-добрите са изложени в гарнизон Карлово, другата ще бъдат в гарнизон Казанлък. Благодарим на децата, за чувството и старанието. Тази седмица бяхме планирали различни състезания между батальоните, но бедствието в региона ни принуди да ги отложим за по-добри времена. На 29 септември започваме мероприятията в гарнизон, Казанлък, където са 4 батальона, а след това се местим тук, в Карлово, където са щабът и още  5 батальона. За казанлъшкия гарнизон ще има поздрав от Националната гвардейска част. А на 30-и кулминацията ще бъде тук. Ще има приветствия, награди, а вечерта ще продължи с концерт на рокгрупа Б.Т.Р. съвместно с нашия  духов оркестър и детската вокална група „Карловойс“, където участват   много деца на наши военнослужещи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани