Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Десет са приоритетните проекти за модернизация на армията до 2026 г.

[post-views]
Пълномащабна война в Близкия изток ще бъде най-лошият сценарий, заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Още три са предвидени до 2032 г.

В Програмата за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната, която прие служебното правителство, са включени всички идентифицирани към момента проекти за модернизация, които са на стойност над 100 млн. лв. Те са разделени в две групи в зависимост от сроковете на реализиране.

Десет са приоритетните проекти за модернизация на армията до 2026 г.

Те са придобиване на бронирани машини за изграждане на механизирана бригада; развитие на способностите за артилерийска поддръжка чрез придобиване на 155-мм гаубици; изграждане на система за противовъздушна отбрана (ПВО) на механизирана бригада; придобиване на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност; придобиване на 8 Ф-16 Блок 70 за доизграждане на изтребителна авиационна ескадрила; придобиване на нови трикоординатни радари; придобиване на зенитно-ракетни комплекси; придобиване на безпилотни летателни системи (БЛС) от висок клас; придобиване на брегови противокорабни комплекси и придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници.

За периода 2026–2032 г. са предвидени три проекта, а именно придобиване на специални бронирани инженерни машини за батальонните бойни групи; придобиване на тактически комуникационно-информационни системи и повишаване на способностите на ВМС чрез придобиване на ракетни катери.

За тези 13 проекта са предвидени разходи за 6640,7 млн. лв.

Освен тези средства за изпълнение на вече сключени договори (включително и за придобиване на първите самолети Ф-16, многофункционалните патрулни кораби, строителство и строителни услуги и др.), както и за по-малки проекти на стойност под 100 млн. лв. за периода 2022–2032 г. по бюджета на МО са планирани 2660,9 млн. лв.

Освен това, се посочва в програмата, съществена роля за постигането на отделните способности и тяхното ефективно използване ще играе

изграждането на необходимата инфраструктура. 

Цялостният процес по поддържане и развитие на способностите включва допълнителни инвестиционни разходи за реализацията и на по-малки проекти. Отделно по прогнозния бюджет на Министерството на отбраната са заложени необходимите равнища на разходи за личен състав и издръжка, от които се финансират останалите елементи на отбранителните способности.

Кои са източниците за финансиране?

Основен източник за финансиране на изпълнението на проектите за модернизация за изграждане на отбранителните способности на Въоръжените сили са бюджетът на Министерството за отбрана и разходите за отбрана по централния бюджет, се отбелязва в документа. Освен това се посочва, че средства е възможно да бъдат осигурени чрез държавен заем; двустранни механизми за финансиране с участие на САЩ, европейски програми и програма на НАТО за инвестиции в сигурността (NSIP).

Посочва се, че изпълнението на задачите на Въоръжените сили, произтичащи от Конституцията на Република България и съюзните ангажименти, изисква запазване на разходите за отбрана на ниво, не по-ниско от 2% от БВП след 2024 г. до края на периода през 2032 г. Ефективно и ефикасно изразходване на средствата ще се постига при заделянето на не по-малко от 20% от разходите за отбрана за капиталови разходи. Обаче дори при изпълнение на параметрите 2% от БВП разходи за отбрана и от тях 20% за капиталови разходи в периода 2023–2025 г. се очертават сериозни дефицити по линия на капиталовите разходи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани