Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бригаден генерал Николай Караиванов: Провеждаме адекватно на съвременната обстановка учение

[post-views]
Бригаден генерал Николай Караиванов: Провеждаме адекватно на съвременната обстановка учение
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Бригаден генерал Николай Караиванов: Провеждаме адекватно на съвременната обстановка учение
Бригаден генерал Николай Караиванов: Провеждаме адекватно на съвременната обстановка учение

Вдигаме подготовката на високите нива, казва заместник-командирът на Сухопътни войски за Командно-щабното учение „Балкан-22“

– Г-н бригаден генерал, какво е мястото на Командно-щабното учение (КЩУ) „Балкан-22“ в подготовката на Сухопътни войски?

– „Балкан-22“ е завършекът на един дълъг цикъл, който започна преди три години. Тогава решихме, че трябва да вдигнем нивото на подготовка от взвод, рота и някъде – батальон. Чувстваше се дефицит на подготовка на нивата над батальон – полк, бригада, включително и Сухопътни войски. Играеха се отделни епизоди, но те не можеха да дадат пълната картина. През 2020 г. решихме да проведем учение на ниво бригада. Използвахме 61-ва механизирана бригада поради компактността й. Съсредоточихме се върху батальонно-бригадно ниво. Направихме учения с всички полкове, както и с 2-ра механизирана бригада. Така дойде ред и на нас, на Сухопътни войски. Решихме да подготвим и да проведем едно КЩУ, което е до нивото на полк – бригада, и на пряко подчинени батальони.

– Кое е характерното за „Балкан-22“?

– Характерното е, че и на трите полигона – „Ново село“, „Корен“ и „Сливница” ученията ще се случат по едно и също време. Т.е. в един час, по една тематика, по един, спуснат от нас, оперативен план. За целта от нас бе разработена специална карта, на която трите полигона бяха събрани. Доста труд положиха нашите картографи, но добре се справиха. Реално имаме трите полигона на един рубеж. За съжаление, заради ангажиментите ни с хора по участие в охраната на границата се наложи да отменим учението на „Ново село“, но остана КЩУ на Единния център за начална подготовка в Плевен. Ще имаме учение на двата полигона, като предвиждаме участие и на ВВС. Ще отработим два вида бой – отбрана и настъпление, слети в общ сценарий. Ние ще ръководим от София, няма, както при други случаи, да бъдем при щабовете на бригадите.

– Разбирам, че само Военноморски сили не сте включили?

– Така е, полигоните са далеч от морето. Работим за участието на представители на армията на САЩ с безпилотни летателни средства. Ще имаме онлайн картина на полигоните. Освен това нашата амбиция е да минем на друга координация с българските ВВС. Ако досега по предварително планиран час са изпълнявали задачи, сега искаме да ги ползваме в зависимост от развитието на боя и решенията на командирите. Очакваме, разбира се, да участват самолетите Су-25, т. нар. летящи танкове. Така че учението ще бъде полезно за всички.

– Какви са целите на това учение?

– Наред с познатите цели на едно КЩУ ние искаме да дадем шанс на младите офицери да видят всичко това. Така, както се казва, да получат стръв за служба. Не може да се въртиш само в една подготовка на ниско ниво. Нашата преценка е, че ниското ниво вече удовлетворява. Щабовете имат достатъчно опит да го ръководят, да го развиват и да постигат резултати. Затова от тук нататък високите нива ще бъдат под прицел.

– Как бихте определили мащабите на учението?

– Участват всички формирования без 61-ва механизирана бригада, която е оставена в резерв. При полеви условия ще бъдат 1500–2000 военнослужещи и около 500 бойни бронирани и спомагателни машини.

– Танкове ще участват ли?

– Беше предвидено да участват на трите полигона, но сега ще ги видим на „Сливница“ и „Корен“. Сливница отново ще бъде огласена от рев на танкови двигатели, който отдавна не е чувала. По-мащабното участие на танковете ще бъде на „Корен“.

– А модернизираните танкове Т-72?

– Моето обещание, което бях дал на читателите за участие на обновените танкове, няма да се случи поради нарушаване на графика на модернизирането им по обективни причини. Нищо обаче не е спряло, надяваме се на следващото голямо учение да участват. Има всички предпоставки това да стане.

– Кога ще бъде кулминацията на учението?

– На 20 октомври ще бъде кулминацията на учението. Тогава ще бъде истинският бой. Ако, разбира се, не се промени нещо по независещи от нас причини.

– Доволен ли сте от досегашната подготовка и смятате ли, че тя ще гарантира успеха на учението?

– Ако всичко е гарантирано, учението ще бъде един театър. Много нещо е свършено. От края на август тече учението, т.е. ние сме във всички фази, през които минават страната и армията. Извършени са много мероприятия – оперативно и реално. Има въпроси, които от доста време не сме отработвали. Трябва да Ви кажа, че всички се учим. Дори ние, които преди години сме участвали в мащабни учения, сме били на ниско ниво. Налага се на всички – от командира до най-ниските нива, да прочетем повече, да проведем тренировки, да проиграваме учението. Няма армия в света, която да се готви за война и да не проиграва дадена операция. Дори по време на война се прави това, за да бъде гарантиран успехът. Това се опитваме да правим и ние.

– Какво послание искате да изпратите към широката общественост с това учение?

– Учението ще покаже, че Българската армия и Сухопътни войски са не само живи, не само съществуват, но водят адекватна подготовка. Ние виждаме голяма част от мероприятията, които се случват на хиляда километра от нас – настъпление, твърда отбрана, контранастъпление. Това ще отиграваме! Оптимист съм, че всеки участник ще бъде удовлетворен. Всички ще бъдат натоварени както тези, които са на предния край, така и логистиците. Затова посланието към хората е: „Готвим се и сме готови!“ Правим това, за което сме полагали клетва. Говоря за всички. Не по-малко отговорно и тежко е за военнослужещите, които са на границата. Там миграционният натиск е доста сериозен, а по закон те имат ограничения в действията си. Налага се всеки да има железни нерви и да полага много усилия. Задачите при нас са многообразни и следват една след друга. Чест прави на командирите от всички степени и на редовия състав, че се справят. През последните години отчитаме все по-малко нарушения на дисциплината. Това е още едно свидетелство, че хората с пагони разбират задачите и се стараят да ги изпълняват по най-добрия начин. Вярвам, че така ще бъде и на „Балкан-22“. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани