Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
БМП от ново поколение
Favicon_File

Михаил Григоров

Бъдещето на армията зависи много от по-добрите бойни машини и камиони. Фирмата „Америкън Рейнметал (АР)“ разработва и предлага нови трансформационни решения за бойни машини на пехотата и тактически камиони за армията. Компанията е обърната изцяло към бъдещето и дава приоритет на това, което в армията се нарича постоянна модернизация. Това означава, че дизайнът на военната техника на бъдещето трябва да е такъв, че всяка част от него да може да се модернизира.

Бойната машина на пехотата от следващо поколение на „Америкън Рейнметал“ се нарича Lynx OMFV. Куполът на новата БМП е безпилотен, управлява се дистанционно и в него е интегрирано ново много по-смъртоносно 50-милиметрово оръдие. Нови тактически бойни и превозни средства са на хоризонта на американската армия.
По-специално целта е да се замени досегашната бойна машина на пехотата „Брадли“ с БМП от ново поколение. Другата задача е на армията да бъдат предложени и тактически камиони от ново поколение Common Tactical Truck (CTT), които да заменят старите Heavy Expanded Mobility Tactical Truck. От компанията казват, че и по двете програми за бойната машина и за камиона – OMFV и CTT, на първо място е трансформационният подход. Инженерите от компанията са изключително фокусирани върху изискванията, нуждите, модернизацията на платформите, както и върху трансформацията. В крайна сметка това означава, че всички усилия са насочени към войника. И модернизацията, и трансформационната технология трябва да предоставят информирана обратна връзка от войника, за да отговорят на най-амбициозните изисквания на армията.

Новата БМП

Що се отнася до бойната машина на пехотата, тя трябва да осигури предимства на бойното поле, както в настоящето, така и в бъдещето. И да отговаря на всички изисквания и предизвикателства. Това е свързано с поразяващата сила на платформата, както и с енергийната й мощност. Системите трябва така да бъдат усъвършенствани, че да предоставят абсолютна интеграция на екипажа от двама войника по време на бойните действия. Това иска армията. А това, което прави компанията АР върху платформата, е да създаде архитектура на отворените системи, мощността и енергийния капацитет, капацитета на теглото и способността на платформата бързо и ефективно да възприема нови спирални технологии, когато станат достъпни в бъдеще. Това трябва да гарантира, че на непрекъснато развиващото се бойно поле, когато критично важна е свързаността с новите технологии, пристигащи с невероятно темпо, новата БМП Lynx ще бъде най-подходяща за адаптиране и за осигуряване на свръх съответствие в бъдеще.

Това се отнася и за камионите. От компанията подчертават, че в никакъв случай не трябва да се предлагат тактически камиони, които са технологично изостанали още при доставката на първата бройка. И тук е много важно да се прилагат иновативните подходи, така че армията да може да рационализира модернизацията и поддръжката, и да се възползва във всеки момент от технологичния напредък, който продължава непрекъснато.
Беззпилотният купол на новата бойна машина на пехотата Lynx е изцяло проектиран в САЩ. Той притежава и многоцелева пускова установка, проектирана от „Рейтеон“, която позволява използването на боеприпаси TOW и Javelin, както и масив от сензори от трето поколение и ситуационна осведоменост от 360 градуса на бойното поле.
Теглото на машината е намалено и позволява изключителна мобилност. За първи път задвижването е хибридно, което прави машината по-ефективна. Специално за екипажа от двама души е разработена интегрирана система, която облекчава работата му при положение, че в новата машина войниците ще получават много повече информация, отколкото досега. Това увеличава функционалността и преди всичко поразяващата мощ на бойната машина.
фото defenseworld.net

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани