- Свлачище погълна магистрала в Бразилия – двама души загинаха, десетки други са в неизвестност
- Китайското правителство смени курса – облекчи част от санитарните ограничения
ООН поиска рекордно високо финансиране за хуманитарната си програма през 2023 г. То е необходимо, за да можем да се справим с увеличаващите се нужди на най-уязвимите социални групи, заявиха от организацията. Какво още се случва по света – вижте в следващата хроника.
Хуманитарните агенции в рамките на ООН са изправени пред невъзможни разходи в борбата си срещу глада в Източна Африка – проблем, който се задълбочава още повече заради климатичните промени и последиците от войната в Украйна.
През 2023 г. водещата огранизация в света, ще има нужда от 49,6 млрд. долара, за да покрие належащите хуманитарни нужди на човечеството. Това е увеличение с 25 на сто спрямо актуалния бюджет на ООН, като най-големи суми са необходими за Афганистан, следван от Сирия, Йемен, Украйна и Етиопия.
Финансирането ще позволи на организацията да реализира програми, с които помага на повече от 230 млн. от най-уязвимите жители на 68 различни държави. Средствата обаче остават крайно недостатъчни, а прогнозата за следващата година показва, че близо 340 милиона души по света, ще имат нужда от спешна хуманитарна помощ.
Свлачище погълна магистрала в Бразилия. Най-малко двама души са загинали, а десетки други са в неизвестност.
Инцидентът е станал на главен път 367 в гориста местност на щата Парана в южната част на страната. Затрупани под скалната маса са останали повече от 20 автомобила.
Калното свлачище е предизвикано от проливните дъждове в региона, а лошото време и отдалечеността на мястото много затрудняват работата ни, посочват спасителните екипи. Те използват и термокамери в издирването на близо 30 души, за които все още има надежда да са оцелели.
Припомняме, че през февруари повече от 200 души загубиха живота си при сходен инцидент в щата Рио де Жанейро.
Китайското правителство рязко промени курса си и облекчи някои от строгите ковид-ограничения в страната. Мярката идва след дни масови протести и безредици заради политиката на „нулев Ковид“, и то на фона на все още висок брой дневни случаи.
В десетки райони на Шанхай и Гуанджоу локдауните бяха отменени, а от правителството обявиха, че страната се намира в „нова ситуация“. В Пекин разрешиха на болните с леки симптоми да се самоизолират по домовете си, в далеч по-лек режим отколкото предходните разпоредби, които карантинираха цели сгради само заради един положителен тест.
Междувременно кампанията за насърчаване на ваксинирането срещу Ковид-19 продължава, а чужди анализатори определиха демонстрациите в Китай като предреволюционни, сравними по мащаб с борженията в Иран през последните месеци.