Министърката на отбраната на Германия Кристине Ламбрехт предупреди днес военната хунта на власт в Мали, че оставането на германските сили в страната до май 2024 г. ще зависи от наличието на условия да изпълнят задачите си и от ангажимента за провеждане на избори, предаде Франс прес.
Ламбрехт е първото високопоставено лице от Германия, което посещава малийската столица Бамако, след като на 22 ноември Берлин обяви намерението си да сложи край на участието си в мисията на ООН (МИНУСМА) в страната, обхваната от многобройни кризи и разрастващо се джихадистко влияние от 2012 г. насам.
Германското правителство „взе решение да продължи подкрепата си на преходния период до май 2024 г, но това е обвързано с условия, които трябва да бъдат изпълнени“, заяви тя на среща с военния министър на Мали полковник Садио Камара – една от главните фигури на режима.
„Ако някое от тези условия не бъде изпълнено, ще се принудим да преразгледаме нашето решение“, добави Ламбрехт в запис на двамата министри, предоставен на АФП.
Германия е разположила около 1100 войници в Мали, напомня тя. Страната е седмата, която през последните месеци взе решение да прекрати или временно да преустанови участието си в МИНУСМА. Бъдещето на мисията е под въпрос заради продължаващото насилие в централните, северни и източни части на Мали, без изгледи то да се прекрати скоро, смятат експерти.
Пречките пред мисията на ООН идват от дошлата на власт през 2020 г. военна хунта, която наложи редица ограничения. Година по-късно в страната бе извършен втори държавен преврат, който затегна нейната хватка.
Едно от условията за оставане на германските части е изпълнение на споразумението за набелязаните задачи и осъществяване на одобреното участие на Германия в МИНСУМА, подчерта Ламбрехт. По думите ѝ тези цели не са постижими от дълго време.
По време на срещите си в Мали, които военната министърка нарече „открити и честни“, тя постави и темата за ограниченията на полетите с дронове на германския военен състав. Въздушните операции на мисията са силно ограничени от забраните за полети и искането на предварително одобрение от малийските власти.
Друго германско условие е спазването на ангажимента на полковниците на власт за провеждане на избори през февруари 2024 г., за да може управлението да премине в ръцете на гражданите. Военната хунта беше принудена да приеме поставения срок, въпреки първоначалното си намерение да остане на власт пет години.
Полковник Камара повтори твърдото си настояване за зачитане на „суверенитета“ на Мали, ако чуждите държави искат да се постигне съдействие. Той заяви, че оценява „планираното“ изтегляне на Германия, което дава възможност за преговори с Бамако, за разлика от изтеглянето на Франция през август.
Френските части се изтеглиха от Мали преди четири месеца, след като страната предпочете да се обърне към руски инструктори за обезпечаване на сигурността в страната. Париж твърди, че става дума за бойци на частната военна групировка „Вагнер“ – нещо, което военната хунта отрича.
Източник: bta.bg