Спешни предложения за изменения и допълнения на Закона за отбраната и Въоръжените сили.
Изпълнението на решението на правителството от 2 март за създаване на многонационална бойна група е наложило изменения и допълнения на Закона за отбраната и Въоръжените сили, които, очевидно трябва да се приемат в спешен порядък. Новият момент е, че трябва да се регламентира участието на Въоръжените сили в операции, мисии и други международни инициативи в състава на многонационални военни формирования на наша територия. Във връзка с това МО е подготвило Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили.
Разширяват се възможностите за изпълнение на военна служба на територията на страната. Това може да става в състава, както на многонационални военни формирования при провеждане на операции или мисии, така на многонационални военни формирования или на длъжности в международни организации или в други международни инициативи.
Срокът за участие в състава на посочените формирования на територията на страната да е не по-дълъг от една година, се предлага в проекта. Той може да бъде удължен еднократно без съгласие на военнослужещия до 30 календарни дни със заповед на министъра на отбраната по мотивирано предложение на началника на отбраната. След предварително писмено съгласие на военнослужещия двата срока могат да бъдат удължавани до една година.
В мотивите на проекта специално се посочва, че е необходимо да се регламентира срок за изпълнение на военна служба в Бойната група, като специфична международна инициатива на територията на страната, аналогичен на този за участващите в операции и мисии на територията на страната – до една година с възможност за еднократно удължаване на участието без съгласие на военнослужещия до 30 календарни дни, а във всички останали случаи с писмено съгласие от страна на военнослужещия.
В проекта се регламентира и срокът на участието на българските военнослужещи на длъжности в международна организация или инициатива в операция или мисия на територията на страната. Той покрива времето на операцията или мисията, но не повече от три години с възможност за еднократно удължаване до една година, доколкото не е предвидено друго в закон, международен договор или в изискванията на приемащата организация за заемане на съответната длъжност.
Уеднаквява се срокът за командироване на представители на МО с този на мандата на служителите на МВнР в задграничните представителства. Смята се, че по този начин ще се постигне синергия между служителите на двете ведомства при отстояване на националните интереси и реализиране на политиките на България, в контекста на членството на страната в НАТО и ЕС.
С промените се запълват и други празноти в законодателството. Регламентира се процесът по осъществяване на оперативното ръководство, националния контрол и прехвърлянето на правомощията за оперативното управление на формированията, когато те изпълняват задачи на територията на страната.
Осигурява се централизиран модел за разпореждане с излишни движими вещи с общо предназначение, така както това е уредено за излишните движими вещи, представляващи продукти, свързани с отбраната, включително оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. Целта е да се даде възможност за бързо освобождаване от тях, чрез способите в Закона за държавната собственост и правилника за неговото прилагане, директно от местата на тяхното съхранение, без да е необходимо да бъдат транспортирани и съхранявани от други длъжностни лица в различни от досегашните складови райони.
Източник: otbrana.com/