Бъдни вечер е празник, на който се консумират само нечетен брой постни ястия. Коледа и Нова година обаче компенсират с обилно количество месо и други вкусотии и така покрай постното си върви и по-блажното, твърдят дамите, които са постигнали почти виртуозни висоти на кулинарията в столовата на Военна академия „Г. С. Раковски“. Оказва се, че няма разлика в предпочитанията към определени ястия от страна на командно-преподавателския състав и обучаемите. Всички обичат повече салати и супи. Това е особено актуално след празниците, когато човек се чувства преситен от по-тежка храна и организмът има нужда да си почине малко с по-леки ястия.
Галя и Жана ни посрещат в столовата на военната ни Алма матер, първоначално леко притеснени. „Какви са пък сега тези журналисти, какво искат от нас!“ Много бързо обаче падат преградите и започваме да си говорим като приятели, още повече че с едната дама от софийското село Железница май, май ще се окажем и почти роднини. Двете работят заедно от 29 години.
Единайсет са общо кулинарките в столовата на Военната академия заедно с управителката и касиерката и те приготвят храната за всички, които се обучават и работят тук. Стигали са до 300 човека, които трябва да нахранят. Но не това е главното. По-важно е всички тези хора да останат доволни, а не просто нахранени.
Сега обаче ги питаме за празниците какво ще готвят за Бъдни вечер, за Коледа и за Нова година, пък и след това, за серията от празници и имени дни, които следват през януари. Казват ни рецепти, споделят тайни и традиционни подправки, които ще издадем и тук с тяхно разрешение, разбира се, най-важното обаче, с което всички се съгласяваме единодушно, е, че без щипка любов никоя манджа не се получава.
Няма нищо забранено, когато говорим за кухнята, всичко е въпрос на вкус, на традиция, на изобретателност. Говорим за разрешените неща, за възможните неща в кулинарията. Все пак това е субективно, но е важно. Ако е вкусно, значи е разрешено, а на празник всичко е възможно все пак, Нова година и Коледа са само веднъж годишно.
За Коледа едно от най-традиционните ястия е капамата. Прави се в пръстен съд. Подреждат се сарми с кайма и праз лук, слагат се пържоли, пилешко бутче, заешко месо и разбира се, кисело зеле. Залива се с червено вино и сок от зелето. Тогава вече се позволява масло и вино при подготовката на пържолите, а и не само при тяхната подготовка. Пече се поне три часа, първо на около 180 градуса, докато заври, и после се намалява на 50 градуса. Така ястието къкри и се готви бавно и здравословно.
Иначе, когато готвят във военната ни Алма матер, в седмицата поне веднъж се прави супа от агнешки дреболии. Основно се ползват готови и комбинирани подправки. Обикновено в службата си готвят по две супи – постна и месна, две месни ястия – със свинско и пилешко месо, и едно постно ястие. Правят се салата и десерти. Това е най-характерното меню в столовата на Академията.
Трапезата на Бъдни вечер включва нечетен брой постни ястия. На първо място според кулинарките от ВА „Г. С. Раковски“ са постната питка, сармите, постен боб, ошав, баница с тиква, плодове, задължително орехи. Чесън с вода също се прави, но предимно по селата.
Трапезата се прикажда с тамян и след това се яде чесън, за да са здрави хората през годината. Най-честно срещаните подправки за ястията на Бъдни вечер са чубрицата в сармите и джоджен в постния боб, който обаче трябва да е сготвен по-гъсто, за да се заситят хората. Един от най-важните традиционни елементи на празника е храненето на пода, по селата – на слама. Такава е традицията на Бъдни вечер. Според някои, когато стомахът е свит по този начин, защото човек седи на пода, се яде по-малко и се спазва традицията на поста – да е постно и дозирано.
За празниците кулинарките от Академията препоръчват непременно да си направим сарми за Бъдни вечер, за Коледа – пържоли с вино, масло и гъби, като първо трябва да се запечатат пържолите, за да останат сочни, а за Нова година – обилна капама.
След празниците трябва да се премине отново на супи, зелева чорба, пача, въобще – по-лека храна. Това е менюто и за 1 януари. Особено важна за Васильовден е именно зелевата чорба – комбинацията от зелев сок с праз лук и препечена люта чушка. Това определено отрезвява, категорични са кулинарките от Военната академия.