От 1 януари 2023 г. военнослужещият ще бъде с придобито право на пенсия при навършване на възраст 54 години и 27 години общ осигурителен стаж, от които 2/3 (18 години) действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и/или като резервисти на активна служба и/или срочна служба в доброволния резерв по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България. (по чл. 69, ал. 1 от КСО). От 1 януари на всяка следваща година възрастта ще се увеличава с по два месеца до достигане на 55-годишна възраст. Необходимият общ осигурителен стаж не се променя.
Тези, които са прослужили 15 години на длъжности от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав придобиват право на пенсия от 1 януари 2023 г. при навършване на възраст 44 години и 15 години на тези длъжности. (по чл. 69, ал. 4 от КСО). От 1 януари на всяка следваща календарна година възрастта се увеличава с по два месеца до достигане на 45-годишна възраст. При тази категория военнослужещи необходимият специален стаж от 15 години не се променя.
Право на пенсия при условията на чл. 69 от КСО имат и лицата, които са изпълнявали военна служба по Закона за отбраната и Въоръжените сили.
Разбира се, навършването на 54 години и наличието на осигурителен стаж не означава автоматично преминаване на военнослужещия в пенсия. В Закона за отбраната и Въоръжените сили е регламентирана пределна възраст за военна служба на войниците (матросите), сержантите (старшините), офицерските кандидати и младшите офицери, а според званието – за старшите и висшите офицери. Тя варира от 46 години за войниците до 62 години за генералите и адмиралите. Има и една особеност в закона. Пределната възраст за военна служба на военнослужещите, неупражнили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при условията на Кодекса за социално осигуряване, е с три години по-висока за всички и с пет години за хабилитирани полковници и висши офицери при определени от закона условия.
Законът предвижда още, че договорът за военна служба може да се прекрати и военнослужещият да се освободи от военна служба без предизвестие, когато е упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст при условията на Кодекса за социално осигуряване. Тук трябва да се прави разлика между придобил и упражнил право на пенсия. Министърът на отбраната може да получи служебно от Националния осигурителен институт информация относно наличието на упражнено право на пенсия от военнослужещия. Националният осигурителен институт предоставя информацията безвъзмездно в 14-дневен срок от получаване на искането.