Светът се сбогува с папа Бенедикт XVI, починал на 31 декември. Той беше погребан в криптата на базиликата „Свети Петър“. На едноименния площад във Ватикана се събраха повече от 50 хиляди души, за да изпратят почетния папа в последния му път. Над 1000 журналисти от 30 държави отразяваха събитието, за чиято сигурност бяха мобилизирани хиляди полицаи и доброволци от гражданска защита.
Кипарисовият ковчег с тленните останки на папа Бенедикт XVI, беше изнесен на площад „Свети Петър“, съпроводен от камбанен звън и под бурните аплодисменти на събралото се множество .
Хиляди вярващи, които изпратиха починалия папа в последния му път засвидетелстваха любовта и благодарността си към него. Мнозина видяха знамение и в падналата над Рим мъгла като символ както на мистерията, обгръщала винаги фигурата на Бенедикт XVI, така и на тайнството на живота и смъртта.
За първи път в историята действащ понтифекс отслужи траурната литургия за своя предшественик, а самият папа Франциск беше докаран на площада в инвалидна количка и през цялото време беше заобиколен от петима кардинали. В церемонията участваха повече от 4 хиляди кардинали, епископи и свещеници, пристигнали специално за нея от всички краища на света, както и официални лица от десетки държави.
Всъщност, ситуацията във Ватикана е необичайна вече цяло десетилетие след оттеглянето на Бенедикт XVI от папския престол. Папа Франциск не пропусна да отличи куража на предшественика си да предприеме подобна стъпка и подчерта, че това е отворило вратата и други да могат да сторят същото.
След службата ковчегът беше внесен в базиликата „Свети Петър“. Той ще бъде положен в криптата на храма, на мястото, където първоначално почиваше папа Йоан Павел II.
По традиция папата беше погребан в 3 ковчега – кипарисов, цинков и още един дървен, който се заковава със златни пирони. Те символизират съответно смъртната природа на папата, устойчивостта и достойнството на поста му. При тялото на починалия се поставят още монети, изсечени по негово време, както и метален цилиндър с текст, който описва понтификата му. В конкретния случай той гласи, че Бенедикт XVI се е борил решително срещу престъпленията на клира срещу малолетни и многократно е призовавал църквата за промяна, покаяние и пречистване.