Нова програма на Държавния департамент на САЩ ще даде на американските граждани възможност да спонсорират пряко бежанци, които да се преселят в страната, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това е важна промяна, която би могла да засили приема на бежанци в САЩ и да намали държавните разходи.
По новата програма на Държавния департамент, наречена Корпус „Добре дошли“, групи, състоящи се от най-малко пет американски граждани или постоянно пребиваващи в САЩ, се очаква да съберат минимум по 2275 долара за всеки спонсориран бежанец. Всички членове на спонсорските групи трябва също да преминат през проучване и да създадат план за оказваната от тях поддръжка.
Програмата има за цел да намери 10 000 спонсори от САЩ за 5 000 бежанци през фискалната 2023 година, която приключва на 30 септември, съобщи Държавният департамент.
Индивидуалната спонсорска програма за бежанци, подобна на използван в Канада модел, е част от по-мащабните усилия на президента демократ Джо Байдън да предостави възможност на американците да подкрепят чужденци, търсещи закрила.
Новата спонсорска програма едва ли ще има ефект в краткосрочен план върху рекордния брой мигранти, опитващи се да пресекат незаконно границата на САЩ с Мексико, тъй като бежанците преминават през продължителен процес на кандидатстване от чужбина, често от конфликтни зони.
По-рано този месец Байдън обяви програма за хуманитарна помощ, която позволява до 30 000 мигранти на месец да влизат в САЩ от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела чрез т. нар. „условен“ прием, ако имат американски спонсори и пътуват с въздушен транспорт. Администрацията използва същия принцип за прием на афганистанци и украинци, насърчавайки спонсорски програми за тяхното подпомагане в САЩ.
В изявление относно стартирането на Корпус „Добре дошли“, американският държавен секретар Антъни Блинкън нарече спонсорската програма „най-смелата иновация в преселването на бежанци“ от 1980 г. насам.
Блинкън каза, че възможностите за спонсорство могат да получат подкрепа от редица американци, включително църковни и граждански групи, ветерани, етнически общности, фирми, колежи и университети, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg