Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Проект на закон за запасното войнство е внесен в парламента

[post-views]
Проект на закон за запасното войнство е внесен в парламента
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Идеята на вносителите от ПГ „Български възход“ е със закон да се определят обществените отношения, свързани със статуса на военнослужещите от Въоръжените сили след освобождаването им от военна служба и от служба в органите на МВР и в специалните служби, включително и на отношенията на организациите на запасното войнство с държавата.
Според проекта в категорията „запасно войнство“ се включват „бивши военнослужещи от състава на Българската армия, структурите на МО и производните на тях през годините и от министерствата и ведомствата, поддържали войски в състава на въоръжените сили; бивши военнослужещи от системата на МВР и специалните служби, имащи или придобили военно звание с преминаването им в резерва и запаса; бивши военнослужещи от Гражданска защита, имащи и придобили военно звание с преминаването в резерва и запаса; преминали курсове за доброволна и специална военна подготовка и зачислени в състава на резерва и запаса”. По този начин вносителите смятат, че ще се разшири обхватът на хората, свързани с отбраната и сигурността. Към зачислените на военен отчет 1 250 000 души ще се прибавят още около 90 000 ветерани от въоръжените сили, се посочва в мотивите към проекта.

Законопроектът предвижда експерти на организациите на запасното войнство да участват в работата на Постоянната комисия за гражданско общество и медии и други постоянни, временни и консултативни органи на парламента; Консултативният съвет за национална сигурност към президента; Консултативният съвет по въпросите на запасното войнство; Съветът по отбрана към министъра на отбраната; Надзорният съвет на НОИ и други специализирани органи на държавно и местно ниво. Взаимоотношенията на организациите на запасното войнство с държавните власти и институции ще се уреждат с договори за сътрудничество и съвместна дейност. Наред с всичко те включват участие във военните подготовка и обучение на подрастващото поколение, както и във формирането и дейностите на доброволните формирования.
Предлагат се особени грижи и внимание към пенсионираните военнослужещи, преминали пределната възраст за служба в запаса и резерва. Сега те не са нито в резерва, нито в запаса. В проекта има разпоредби за създаване на специализирани органи на държавата за работа със запасното войнство и неговите организации. Предвижда се сегашният Консултативен съвет по въпросите на военноинвалидите, военнопострадалите и ветераните от войните към МС да се преобразува в Консултативен съвет по въпросите на запасното войнство. В проекта е записано създаване както на национално, така и на местно ниво, на целеви фонд „Социално подпомагане“ на пенсионирани военнослужещи, изпаднали в тежко материално положение. И още: „Ежегодно се актуализират и периодично се преизчисляват пенсиите на военнослужещите и служителите от МВР и службите за сигурност”.
Дават се редица социални права и допълнителни възможности за лечение на пенсионираните военнослужещи, които са преминали пределната възраст за военен отчет. Те ще получат възможност за повишаване еднократно в по-горно военно звание, което няма да се отнася за присвояване на висши военни звания. Права получават и непенсионираните като военнослужещи, ако са изслужили 10 и повече години във Въоръжените сили, както и предсрочно съкратените в хода на реформите. При освобождаване на военнослужещите, които преминават в резерва и запаса, ще се издава карта за медицинско обслужване в здравните заведения на МО.
Законопроектът урежда регламентирането на приемствеността на забранените от тоталитарната власт организации на запасното войнство, както и националното представителство на военно-патриотичните и родолюбивите организации. Предлага се Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва да бъде обявен за наследник на закритите през 1948 г. Общ съюз на запасното войнство, Съюз на офицерите от запаса и Съюз на подофицерите от запаса.
Вносителите предлагат различни форми, с които държавата да подпомага финансово национално представените сдружения на запасното войнство. Основният източник са бюджетите на ведомствата. Към МО и МВР се създават специални структури за работа със запасното войнство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани