Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Забранен ли е ловът на дива коза у нас, или не за всички?

[post-views]
Забранен ли е ловът на дива коза у нас, или не за всички?
Favicon_File

Светлозар Стоянов

Наскоро в. „Труд“ цитира иформационния сайт „Еко Новини“, в който бше публикувана информацията, че бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов и неговият заместник Тома Белев са разрешили отстрел на диви кози и трофеи в Ловно стопанство Девин.
Според „Еко Новини“ убити са три животни – две мъжки и едно женско. Единият мъжки екземпляр е отстрелян от германския ловец Волфганг Жорден, пристигнал в България на 5 декември 2022 г.
Сайтът посочва, че според служители на горското стопандво, пожелали анонимност, екземлярът е трофеен, а германецът е платил хиляди левове, за да се сдобие с правото да ловува защитен вид. Това е причината ДЛС Девин да получи разрешение за отстрел по дерогация.

Разрешението било издадено от Министерството на околната среда и водите, когато начело там бяха зелените активисти Борислав Сандов и Тома Белев. От „Еко Новини“ са се сдобили с тази информация от пресцентъра на МОСВ след официално запитване по Закона за достъп до информацията. За 2022 г. са издадени 6 разрешителни за общо 28 броя диви кози. Съгласие са дали и от Сдружението за дива природа „Балкани“ и българско-швейцарската фондация „Биоразнообразия“, които също участват в съвета по издаване на разрешителните.

Rupicapra rupicapra

Случаят не бил изключение, а по-скоро традиция за ДЛС Девин, което се рекламира пред заможни чужденци като дестинация за диви кози, се казва още в публикацията.
Остава въпросът защо за едни се правят изключения при отстрел на защитени видове, а за други не. И то в едно спортсменско хоби, каквото би трябвало да е ловът, където единствено точният спусък и ловните умения имат значение. Нали уж всички сме равни, но всъщност – някои повече.

Балканската дива коза е подвид, разпространен в планините само на Балканския полуостров. Присъства в по-високите планини на Балканите (без Хърватия). Основната част от популацията на подвида е в българските планински райони. Може да се види в планините Рила, Пирин, Стара планина, Западни Родопи и Витоша. В миналото популацията е била значително по-голяма.

Територията на България е била ловен обект за дивата коза, но в наши дни числеността й е крайно ниска и е защитена от закона. Живее до 18–25 години. Най-големите й неприятели освен бракониерите са скалният орел, мечката, вълкът, лисицата и скитащи (подивели) кучета. Избягва лесно естествените си врагове, тъй като се катери бързо по труднодостъпни места.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани