Във военнообразователните институции в България една пета са жени, посочи полк. доц. д-р Невена Атанасова-Кръстева
Полк. доц. д-р Невена Атанасова-Кръстева е началник на катедрата „Национална и регионална сигурност“ във факултет „Сигурност и отбрана“ на Националния военен университет „Васил Левски“. Завършила е специалността „Връзки с обществеността“. Доцент е по военна психология, съучредител на Сдружението на жените- военнослужещи, национален делегат на България в Комитета за равнопоставеност на половете към НАТО. Тя е от втория випуск жени офицери, завършили НВУ“Васил Левски“.
През 1988 година е приет първият випуск от 15 момичета, а през следващата-1989 година – вторият випуск, сред които като курсант започва да се обучава полк. Атанасова. Бях наясно, че военното образование е трудна работа, защото съм от семейство на военнослужещ, но с оглед на тогавашния си ентусиазъм на 19-годишна, реших да се впусна в това изпитание, защото то е свързано с нови предизвикателства, разказа полк. Атанасова и допълва, че днес от позицията на времето, би направила същото. Това са единствените и до днес военнослужещи от тези два випуска, които са с профил „Културно-просветни кадри“, с военна специализация – офицери за информация и връзки с обществеността, и гражданската специалност „Педагогика и психология“. Равнището на обучение беше много високо, с големи изисквания и желязна дисциплина към нас, което много ни помага и днес, каза в интервю за БТА полк. Атанасова.
Нашите два випуска бяха пробив в стереотипа, че военната професия е запазена територия само за мъже, но същевременно с това бяха процеси, които се развиваха в цяла Европа, така че България не можеше да остане встрани. Първоначално ни приемаха като експеримент, защото на фона на 2000 курсанти мъже, се движат два взвода с по 15 момичета курсанти. Предизвикателството беше както за нас, така и за нашите ръководители и командири. За да ни приемат във военното училище тогава, конкуренцията беше голяма – по 15 души кандидатстваха за едно място, затова ние бяхме много надъхани да се справим и да се докажем. След като завършихме обучението и получихме дипломите и разпределението си, от щаба на Българската армия започнаха да наблюдават и анализират как се справяме. Тогава стартираха и първите проучвания относно полово – смесената среда в Българската армия. През 2006 година е създадено и Сдружението на жените военнослужещи, чийто съучредител е полк. Атанасова. Сдружението работи в много тясна връзка с Министерството на отбраната, в него членуват и мъже, тъй като целта му е да се хармонизира средата на обучение и реализацията в структурите на Българската армия. С много усилия се премахна ограничението жени да бъдат приемани само в някои военни специализации, освен това вече няма графа „мъже“ и „ жени“ на квотен принцип, а обща бройка, според успеха и постиженията на кандидатите, посочи полк. Атанасова.
В академичен план полк. Невена Атанасова е доцент по военна психология, изследва процесите на адаптация на мъжете и жените в полово – смесената среда във военните училища. Дисертацията си защитила пред ВАК, като първи офицер жена, през 2006 година. Тя коментира, че изследванията й от началото на века са релевантни към днешните процеси в армията. „Армията си остава една от консервативните институции, които бавно се променят заради строгите йерархични принципи и изпълняемост на определени дела, но още от 2000-та година текат процеси, насочени към хармонизиране на средата и предоставяне на равен достъп и равен шанс за професионално развитие на всички“, посочи тя и подчерта, че тези изследвания са в основата на нейната научна работа и днес.
В периода 2015 – 2018 г. тя е национален делегат на България в Комитета за равнопоставеност на половете към НАТО, а председател на Комитета за две години от българска страна бе полк. Невяна Митева от Министерството на отбраната. Всяка година се подготвя Национален доклад относно политиките на равнопоставеност в Българската армия. В началото на тези доклади съотношението на жените в армията и нейните научни звена е бил около 14-15 процента, а в момента е 16, 2 процента жени – военнослужещи в Българската армия. От пет години насам България се нарежда в първите 10 държави-членове на НАТО, като представителност на жените във Въоръжените сили, при условие, че средният процент за НАТО по този индекс е около 11 на сто представителност на жените. Това е изключителен атестат, който показва, че жените в Българската армия служат във всички видове и родове войски, на всякакви длъжности и позиции, посочи полк. Атанасова. Същевременно е и сериозен ангажимент от страна на Министерството на отбраната за развиване на тези политики за равнопоставеност. От 2016 година в програми за лидерска подготовка или други учебни дисциплини във висшите военни образователни институции, както и при подготовката за участие на военнослужещите в мисии и операции, се изучават международните и национални документи и практики относно равнопоставеността на половете, допълни тя.
Във военнообразователните институции в България 20 процента или една пета са жени. Те имат абсолютно равен шанс да се занимават с научна и преподавателска дейност или да специализират в своята военна кариера. Към този момент полк. Невена Атанасова – Кръстева се занимава и с въпросите, свързани със теорията и практиката на ситуационното лидерство.
От седем години тя провежда т.нар. лонгитюдни изследвания, при които с една и съща методология е изследвала курсантите от всички курсове и специализации по време на комплексните тактически учения в края на всяка учебна година. Това са важни проучвания, защото те дават информация за количествените и качествени изменения, както и насоки за подготовката на курсантите, подготвяни за лидери и бъдещи командири, без значение дали са жени или мъже, посочи тя.
Източник: bta.bg