Отлично българско представяне в индивидуалния старт на 20 километра на Световното по биатлон

Владимир Илиев се класира на седмо място в преследването на Европейското първенство по биатлон, пълен триумф на норвегия в състезанието

Българите Владимир Илиев и Антон Синапов влязоха в първите 30, от общо 104-ма стартирали в индивидуалния старт на 20 километра от Световното първенство по биатлон в Оберхоф. Илиев се класира на 28-о място, а титлата спечели норвежеца Йоханес Тингнес Бьо, за когото това е четвърти златен медал от шампионата

Двамата българи Владимир Илиев и Антон Синапов завършиха на 28-ма и 29-та позиция в индивидуалния старт на 20 километра от Световното първенство по биатлон в Оберхоф. За Илиев това е поредно влизане в топ 30 на шампионата в Германия, където той се класира 20-ти в спринта и 16-ти в преследването миналата седмица. С тези си резултати той практически си гарантира участие и в масовия старт на 15 километра, който е насрочен за неделя. 35-годишният ни състезател, който в Йостерзунд през 2019 спечели сребърния медал в тази дисциплина, завърши надпреварата с три наказателни минути, след като допусна по една грешка в първите си три стрелби. Синапов пък бе един от само двамата състезатели, повалили всичките 20 мишени в хода на надпреварата. Освен него това стори и украинецът Артьом Тишченко, който завърши на 12-та позиция. Изоставанията на двамата българи спрямо първия Тингес Бьо бяха над 5 минути.

Световната титла спечели Йоханес Тингнес Бьо от Норвегия, за когото това е четвърти златен медал в четири състезания на шампионата на планетата в Оберхоф. За него това е първо злато в индивидуалната дисциплина, където до сега имаше един сребърен медал от Антхолц-Антерселва 2020. Бьо също така е олимпийски шампион в дисциплината от Пьончан 2018. Норвежецът стигна до златния медал с две грешки, по една в първия прав и втория легнал. Много силното му ски бягане обаче му позволи напълно да заличи тези две наказателни минути и да спечели титлата с аванс от 1:10.7 минути пред своя съотборник Стурла Холм Легрейд, който завърши с една грешка, в последния изстрел. На само 0.4 стотни от секундата зад шампиона  финишира шведът Себастиан Самуелсон, който също бе с една наказателна минута. В подножието на подиума завърши Кентан Фийон Майе (Франция), който също както Легрейд изпусна своя последен изстрел.

Програмата на Световното първенство продължава с женския индивидуален старт на 15 километра.