Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Председателят на БАН гостува на Военна академия

[post-views]
[post-views]
Председателят на БАН гостува на Военна академия
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Министерството на отбраната винаги е било наш партньор, имаме прекрасни взаимоотношения с него, каза академик Юлиан Ревалски, председател на Българската академия. Днес той гостува на Военна академия „Георги С. Раковски“ и говори за най-старата и най-разпознаваема у нас научна организация, създадена преди Освобождението на 12 октомври 1869 г. в Браила, като Българско книжовно дружество. Това бе поредната среща на академичния състав с известни и популярни личности в българското общество.

БАН е истинско национално богатство, радостни сме, че имаме възможност да работим заедно по различни научни проекти, каза началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев и връчи на академик Ревалски юбилейния медал „110 години Военна академия „Георги С. Раковски“.

Беседата на академик Ревалски обхвана както годините назад в историята на БАН, така и развитието през последните 2-3 десетилетия. Направи впечатление, че се утвърждава тенденцията за по-голямо внимание към научните изследвания с приложна насоченост, без, разбира се, да има отстъпление от фундаменталните. Налице са безспорни резултати, независимо от чувствителното намаляване на състава. Докато прпез 1990 г. в БАН са работили 16 000 служители, десет години по-късно те стават 8 000,  за да стигнат и до около 6500. Много сме намалели, но все още сме най-голямата научна организация у нас, посочи академик Ревалски. В БАН, например, работят 17 процента от учените в България, но техният процент от всички научни публикации в страната е 40. Лидери сме и при патентите, като 70 на сто са наши, съобщи академикът. Полагат се и резултатни усилия за допълнително финансиране, което е 70-90 млн. лв. на година. Съотношението между държавната субсидия и допълнителното финансиране е 60:40, а в някои години стига до 50:50. Прави впечатление, че БАН има принос и в сферата на образованието, като работи, включително с ученици и учители. Който не знаеше, научи, че има и Ученически институт в структурата на академията.

Академик Ревалски не скри, че възрастовата структура на състава остава тревожна тенденция. Средната възраст на личния състав е 49, 7 години. 289 души са на възраст над 65 години, а само 5 са под 26 години. Един професор може да работи до 68 години. Тук бе изразено мнение, че е добре да се вдигне това ограничение, както би могло да стане и при военнослужещите. 

Кое е общото между  учения и военнослужещия, попита академик Ревалски и отговори така: Ученият се подготвя, за да бъде ефективен в извънредни ситуации, като тази по време на КОВИДА-а, например, както военнослужещият се подготвя да побеждава по време на война.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани