Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник

[post-views]
[post-views]
Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Силни слова на президента Румен Радев на Националния празник – 3 март

Достоен завършек на честванията на Националния празник – 3 март, бе словото на президента и върховен главнокомандващ Въъоръжените сили Румен Радев на тържествената проверка (заря) на площад „Народно събрание“. Не по-малко силни бяха думите му и на традициониня официален прием в Централния военен клуб.

„Преди 145 години на днешната дата възкръсва България. Армията на руския император Александър Втори съкрушава Османската империя“,припомни държавният глава. Веднага след това акцентира върху днешната действителност: „Днес за втора година посрещаме празника, когато в Украйна бушува война. В нея се избиват мъжете, чиито деди заедно освобождаваха Родината ни. Това е и наша болка.

Пожарът на войната хвърля искри, които могат да подпалят и нашата черга. От нас зависи да не го допуснем. Да не допуснем бесовете да обладаят и нашите души, нашата реч и нашите действия. Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник.“

За изграждането и защитат ан адържавата и държавността президентът беше категоричен в оценката си: „Преди век и половина възрожденците се захванаха да градят държавността на Нова България. Стожерите на тази Нова България бяха просветата, армията, демократичният идеал на Апостола и солидарното чувство, че сме един народ в Мизия, Тракия и Македония.

Днес всички тези стожери на държавността са подложени на атаки. Намират се хора, които предлагат да разоръжим армията в разгара на войната. Намериха се политици, които загърбиха нашите сънародници край Вардар. Други се опитват да превръщат чистата и свята република на Апостола в безотговорен политически театър, а театъра в политика.“

Войната с миналото е път към саморазрушаването, подчерта държавният глава. И изпрати послания към днешните поколения: „. Историята не е слугиня на политиката. Тя е идентичност, опит и вдъхновение. Някога възрожденци, будители опълченци, строители на съвременна България възкресиха Родината. Те пишеха История. Наш дълг е да я опазим от безродници и осквернители. Народ, който допусне да подменят историята му, е обречен да изгуби и свободата си.  Нашето призвание не е да я пренаписваме. Нашата задача е да я съхраним, за да пребъде България. Затова днес отдаваме почит на нашите национални герои, на войните от армията на царя-Освободител и на всички онези, които век и половина градиха и бранеха България.“

Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник
Недопустимо е над България да се веят други знамена, освен родния трибагреник

Така тези, които коментираха, че президентът ще премълчи нещо в угода на един или друг, останаха излъгани. Впрочем той бе последователен в позицията си и на официалния прием. „На тази дата българите почитаме своите герои – възрожденците, Априлците, опълченците. Днес ние си спомняме с благодарност и отдаваме почит и на паметта на хиляди руснаци, румънци, финландци, украинци, белоруси, сърби, черногорци, поляци, литовци и други герои, загинали за свободата на нашата Родина“, заяви държавният глава.

В разгара на саможертвената клада на Априлското въстание от 1876 г. и последвалата Освободителна руско-турска война цялото внимание на Европа бе насочено към събитията в България, припомни той. И отбеляза: „Ние сме благодарни, че по това време цяла Европа подкрепя българската кауза. На тази дата ние си спомняме за Гладстон, Макгахан и Виктор Юго, които станаха доброволните гласове на България пред света. Събитията от тези славни времена отдавна са в аналите на историята, но те остават дълбоко в нашата родова памет. Продължават да осветляват пътя на нова България с непреходните ценности на нашите възрожденци и с вечния стремеж на нашия народ към свобода.“

Обръщайки се към ръководителите на дипломатическите мисии, президентът бе точен и еднозначен, позовавайки се на един от великите ни сънародници: „Водени от общи предизвикателства, вярвам, че ще продължим да работим все така заедно и отговорено за по-мирен, по-силен, по-справедлив и хуманен свят, за да сбъднем завета на един от големите български революционери – Гоце Делчев, който беше казал, че разбира бъдещето на света единствено като поле за културно съревнование между народите.“

В тържествената проверка (заря) участваха Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Пламен Йорданов – началник на щаба на Сухопътните войски. За да не изброявам кои бяха на официалиня прием ще си послужа с думите на президента: „Симеон Радев пише, че свободата е трайна не когато слиза до народите, а когато народите се издигат до нея. Тази вечер сред нас са част от строителите на съвременна България. Позволете ми да се обърна с думи на благодарност към всеки от Вас за усилията, които полага страната ни да живее в мир, да просперира и да крепне духом.“ Живеем в сложни и тревожни времена и от нашата съвест и отговорност пред народа ни зависи да опазим свободата, европейския път и мирния живот на българите, бе призивът му към гостите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани