Протестите в Грузия дадоха резултат. Управляващите в Тбилиси оттеглиха спорния проектозакон за „чуждестранните агенти“. Нормативният акт отприщи огромно обществено недоволство и получи редица критики от международната общност. В Брюксел дори го определиха като „несъвместим с европейските ценности“.
След многохилядни протести, обхванали столицата Тбилиси, грузинските власти дадоха крачка назад и се отказаха от спорния проектозакон за „чуждестранните агенти“. Оттегляме предложението си безусловно, заявиха от правителството и подчертаха, че основната им роля е на балансьор, който трябва да потуши конфронтациите в обществото. Когато напрежението отшуми, ще обясним на обществото колко важно е да има прозрачност на финансирането от чужбина, допълниха управляващите.
Припомняме, че нормативният акт предвиждаше всички неправителствени организации и медии, получаващи над 20% от финанирането си отвън да се делкарират пред държавата като „чуждестранни агенти“. Приемането на първо четене от парламента в Тбилиси отприщи огромна вълна от обществено недоволство. Дни наред десетки хиляди изпълваха улиците на града, при което се стигна до сблъсъци с полицията и арести.
Според критиците си проектът следва руския законодателен модел като ограничава свободата на словото и потиска гражданското общество. Мнозина твърдят и, че подобен подход ще минира пътя на Грузия към ЕС и НАТО. В официално становище европейската мисия в Тбилиси приветства отказа от подобен закон и призова политическите лидери да възобновят про-европейските реформи.