Честваха 80-годишнината от сформирането на Парашутната дружина и създаването на Специалните ни сили
„…Обръщам се с признателност и благодарност към всички военнослужещи и цивилни служители в Командването за ежедневните им усилия, високите професионализъм и всеотдайност при изпълнение на задълженията. Вярвам, че ще продължите да бъдете верни на своя девиз: „Там, където другите не могат“ и със същия висок дух ще заявявате българския авторитет в съюзните учения и подготовки…“.
Из поздравителния адрес на Румен Радев – президент на Република България и върховен главнокомандващ на въоръжените сили

Точно преди 80 години на този ден генерал-майор Димитър Айранов – командир на Въздушните на Негово Величество войски, подписва заповедта, с която се създава Парашутната дружина. Убеден съм, че тогавашното и държавно, и военно ръководство на Министерството на войната добре е оценило съвременните в онзи момент тенденции за развитието на войските. Така започна словото си командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев на тържеството на 18 март в зала „България“ на Международния панаир в Пловдив по повод 80-ата годишнина от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Специални сили.

Той припомни важни моменти от историята на Парашутната дружина. Подчерта, че за обявените места за служба в нея са се явили 5000 кандидати от цялата ни войска, подложени на безкомпромисни изпити и прегледи. И за парашутисти са одобрени 300 офицери, подофицери и войници. Всички те са се сражавали геройски по време на Втората световна война.
Генерал-майор Матеев говори за развитието на парашутните формирования в Българската армия през годините. Отбеляза като важен етап създаването на Съвместното командване на специалните операции. Той благодари на всички, служили и продължаващи да служат в Специалните сили, на държавното ръководство на България, на политическото и военното ръководство на Министерство на отбраната, на Българската православна църква за това, че през годините са помагали Специалните сили на Българската армия да бъдат възприемани, поощрявани и развивани.

И отбеляза, че на Специалните сили тепърва предстоят много отговорни задачи. Оперативната съвместимост се постига, когато силите и средствата и в национален, и в съюзен мащаб, споделят едни и същи процедури, тактики, еднакви виждания за командване и управление, еднакви разбирания за организационен състав. Оперативната съвместимост, заключи генерал-майор Матеев, ще бъде факт, когато изпълним изискванията на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, на ръководството на Военния комитет на НАТО, на доктрината за специални операции на НАТО и на българската доктрина за специални операции по отношение на съвместимостта на Силите за специални операции.
Това, което е обединило тези 300 млади мъже, които са сложили началото, и тези, които продължават достойно тяхното дело, е предаността към Родината, желанието за развитие, желанието да отдадат дори, ако трябва и своя живот, за да защитят България, заяви в поздравлението си заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, като благодари на воините за това, което правят, и им честити празника.

Военнослужещи и цивилни служители бяха отличени с наградни знаци, предметни награди и грамоти със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на СКСО. За принос към утвърждаването, развитието и каузата на Силите за специални операции с официален плакет на СКСО генерал-майор Матеев удостои генерал-лейтенант Цанко Стойков. Юбилейни плакети „80 години Сили за специални операции“ бяха връчени на бивши командири на формированието, кметове, стопански ръководители и журналисти, които през годините са подкрепяли и продължават да подкрепят развитието и утвърждаването на българските Специални сили.
За празника бяха получени поздравителни адреси от президента на България, министър-председателя на България, министъра на отбраната, командира на Командваното на специалните операции на САЩ в Европа и редица други. По случай на годишнината беше представен филмът на Военния телевизионен канал „Специалните“ със сценарист и режисьор Николай Чадаров. Състоя се и празничен концерт.
Преди тържеството в Международния панаир в район 2 на СКСО Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен за здраве. На паметната плоча на загиналите герои парашутисти пред параклиса „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ бяха положени венци и цветя. Представени бяха въоръжение, бойна и специална техника, както и екипировка на Специалните сили. Формирования от СКСО преминаха в тържествен марш.
На честването на 18 март в Пловдив присъстваха бившият премиер Симеон Сакскобургготски, генерал-лейтенант Димитриус Хупис – командир на командване „Специална война“ на въоръжените сили на Гърция, генерал-майор Деян Дешков – командир на Сухопътните войски, генерал-майор Димитър Петров – командир на ВВС, генерал-майор Дачиан-Тибериу Шербан – командир на Командването на специалните операции на въоръжените сили на Румъния, генерал-майор Тодор Дочев – началник на ВА „Г. С. Раковски“, бригаден генерал Антонио Фрасинетто – заместник-командир на Командването на специалните операции на въоръжените сили на Италия, бригаден генерал Иван Маламов – началник на НВУ „В. Левски“, бригаден генерал Маргарит Михайлов – командир на 61-ва бригада, командири на военни формирования от БА, бивши командири и началници от Специалните сили.

История написана с кръв и героизъм
На 17 март, в навечерието на 80-ата годишнина от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Специални сили, във Военен клуб – Пловдив, военнослужещи от СКСО присъстваха на представянето на книгата на военния историк о.з. полковник доцент Петър Ненков „Там, където другите не могат! Една история, написана с кръв и героизъм“.
Книгата е за историята и за развитието на Специалните сили от създаването на Парашутната дружина, през нейното героично участие в заключителния етап на Втората световна война, трансформациите на различните парашутно-разузнавателни подразделения до настоящия им облик в лицето на Съвместното командване на специалните операции.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев благодари на автора за положения труд при създаването на тази книга и на всички служили и продължаващи да служат в Специалните сили на Българската армия, като подчерта, че създаването на книгата не би било възможно без труда на всички онези, които са служили в Специалните сили на Българската армия от 1943 г. до ден днешен. А това са хиляди воини от парашутните формирования, които са отдали всичките си сили, а някои от тях и живота си в мирно време, във време на мисии и задачи зад граница.
О.з. полковник Тома Дамянов: Да бъдат верни един към друг

Полковникът от запаса Тома Дамянов е бил от 1987 до 2000 г. командир на 68-и парашутно-разузнавателен полк и на 68-а разузнавателно-десантна бригада – предшественици на СКСО. Разговаряхме с него по време на честването на 80-годишнината на Парашутната дружина.
– Господин полковник, следите ли развитието на Специалните сили?
– Като гледам военнослужещите и новата техника, ясно се вижда, че развитието е прогресивно, върви напред. На днешния празник си спомняме за миналото, защото, като се връщаме назад, гледаме по-напред.
– Видяхте ли чешмичката в район 2?
– Знам, че още й казват Дамяновата чешмичка. Може би затова, че при нея посрещах и разговарях с дежурния по полк.
– Как приемате идеята на ветерани да се възобновят парашутните многобои?
– Това е една чудесна инициатива. Парашутните многобои бяха важни не само за участниците, но и за зрителите. Емоциите даже бяха повече за хората, които наблюдаваха състезанията, особено за тези, извън армията.
– Продължавате ли да си спомняте за онзи международен парашутен многобой във Велико Търново през 1995 г.?
– Как да не си спомням! Ние от 68-а бригада бяхме най-добрите, с една класа над другите, а завършихме втори, след домакините от ВВОУ „Васил Левски“. Постъпиха некоректно с нашия отбор. Много ми беше болно, не толкова за мен, колкото за момчетата.
– Още се говори за вашия възглас: „Отлично, даже много добре!“
– Да, за мен много добре е повече от отлично. Защото в отличното има малко съмнение. Както в красивите жени има нещо съмнително.
– Какво пожелавате на вашите наследници от СКСО?
– Винаги съм им казвал да бъдат верни на себе си. И да имат вяра един в друг.
В края на краткия ни разговор при нас идва капитан Владимир Шишков и горещо прегръща полковника от запаса. Спомня си как в един ден е бил наказван и поощряван от него. И се обръща към мен с думите: „Никога няма да забравя този командир!“.