Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Държавата дължи много на пострадалите при нейната защита

[post-views]
[post-views]
Държавата дължи много на пострадалите при нейната защита

Красимир МИТОВ 

Държавата полага особени грижи за военноинвалидите и военнопострадалите, като им осигурява съответни условия за интегриране в обществения живот. Това е записано в Закона за военноинвалидите и военно-пострадалите. Така ли е, пита секретарят на военно-патриотичната организация и председател на дружество „Военноинвалид” в Плевен Илиян Христов. Достатъчно е да направим справка за размера на пенсиите за военна инвалидност, които се определят съобразно Кодекса за социално осигуряване, за да си отговорим и ние на този въпрос. За военноинвалиди с намалена работоспособност от 50% до 70,99% пенсията е 284,05 лв., за намалена работоспособност – от 71% до 90% – 345,50 лв. а за намалена работоспособност над 90% – 370,50 лв.

Става дума, съответно, за 115%, 140% и 150% от социалната пенсия за старост, която от 1 юли 2022 г. е 247 лв. Така е и за наследствената пенсия, която съответства по размер на над 90% намалена работоспособност. Задайте си въпроса и ако можете да си отговорите сами, за какво могат да стигнат тези мизерни пенсии – за плащане на консумативи ли – като ток, вода, отопление, а може би за храна и за лекарства или за един нормален човешки живот, с основание пита г-н Христов.

На 29 март Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите (СВВП) отбеляза своята 108-а годишнина. Цялата му история е преди всичко борба за правата на тези, които са пострадали в защита на Отечеството. През последните 33 години от възстановяването не са едно или две обръщенията към институциите с призив за уеднаквяване на правата ни с тези на ветераните от войните и за промяна и допълнение на Закона за военноинвалидите и военно-пострадалите и КСО, припомня председателят на дружеството. Искаме, подчертава той, отношението към тази специфична група български граждани да бъде, както е в други страни – членки на НАТО и ЕС, където грижите за военноинвалидите и военнопострадалите са в пъти по-добре регламентирани. Дружество „Военноинвалид” в Плевен е възстановено на 6 март 1991 г. и вече 32 години е неделима част от съюза. В него членуват 94 военноинвалиди, военнопострадали и членове на техни семейства от Плевен и областта. „Изпълнен съм с ентусиазъм да дам всички сили и енергия за добруването на пострадалите хора. Благотворителността съм приел също като моя кауза, защото има много млади хора, страдащи като мен в миналото. Не понасям лъжата, несправедливостта и лицемерието”, с горчивина споделя Илиян Христов. В резултат на измръзвания и лоши битови условия по време на редовната военна служба получава заболяване на гръбнака и ставите, прекарва хепатит А и В, от което последват и усложнения. През 2000 г. става член на дружеството в Плевен, след което е избран за член на Управителния съвет и заместник-председател, а от 2006 г. е председател. През 2015 г. на 32-рия конгрес на СВВП е избран за член на управителния съвет, а на 33-тия конгрес през 2021 г. – за секретар.        

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани