„Милионерът” в Сатирата: Става дума за пари и власт, но без Шекспиров финал и трупове
Тема, вечна като света, е в центъра на сюжета на пиесата на Йордан Йовков „Милионерът”. Дали любовта ще победи алчността за пари и власт? Тук, слава Богу, историята не завършва по шекспировски с трупове на влюбените млади. Една от най-искрящите от хумор постановки на Сатиричния театър е последната й премиера под режисурата на актьора и режисьор Николай Урумов. Това е втори негов спектакъл на тази сцена по класическа комедия след „Криворазбраната цивилизация”.
Написаната в началото на ХХ век пиеса е с визия и музика като от 60-те, а въпросите, които поставя, са с актуалността на днешен вестник, казва за ролята си на г-жа Масларска актрисата Силвия Лулчева. Героинята й знае какво иска и как да го постигне – нищо, по-малко от сватба на дъщеря й с провъзгласения от обществото в малкия град в лицето на д-р Кондов „милионер”… Което е и добре дошло за кандидатурата на съпруга й Масларски за кмет.
Пиесата е за това как хората, обладани от магията на богатството, могат да се превърнат в нелепи, несъстоятелни карикатури, обобщава режисьорът Николай Урумов. Трупата на сатириците е в силата си и комедийните сцени са шеметни, а актьорските попадения са сред всичките й поколения. Константин Икономов и Силвия Лулчева, която е във вихъра си. Не й се дава конкуренцията – г-жа Фъргова, изпълнена от Добрина Гецова. Включват се и по-младите – Стефания Кочева и Александър Григоров, а сред групата на дружество „Кавал” искри смях, макар сатиричното перо на Йовков може и да ни разплаче. В нея са Ивайло Калоянчев, Теодор Елмазов, Кирил Бояджиев, Иван Панев, вечната опозиция на Бубев (Димитър Баненкин), както и Ирина Първанова, и Екатерина Георгиева. Драматург на постановката е Богдана Костуркова, което винаги гарантира мярката и добрия театрален вкус сред обилието от постановки по сцените ни днес, които се помнят до излизането от театъра. А името на Калин Николов е знак за добра театрална музика.
Три награди „Икар” взе спектакълът „Орфей” на Народния
С три награди беше отличен спектакълът „Орфей” в Народния театър „Иван Вазов”. Наградите за сценични изкуства „Икар” на Съюза на артистите у нас традиционно се присъждат на Международния ден на театъра – 27 март, в залата на първия ни театър. Тази година – под мотото „Избери театъра”. То стоеше на плакатната архивна снимка от сезон 1957–1958 г. със звездите на тази сцена Апостол Карамитев и Ружа Делчева.
„Орфей” на гостуващия словенски режисьор Йерней Лоренци, е награден за най-добър спектакъл, за режисура, а взе и наградата на публиката. Сега билети за постановката ще се намират още по-трудно. За главна мъжка роля – на поп Кръстьо във „Великденско вино” на Константин Илиев с режисьор Явор Гърдев в Народния театър беше отличен актьорът от Театър зад канала Владимир Пенев. Статуетката му връчи номинираната за „Оскар” Мария Бакалова, която въпреки успеха в Холивуд и ангажиментите в нови роли отвъд океана каза, че първата й любов остава театърът. Наградата за главна женска роля е за Светлана Янчева за изпълнението на Уини в пиесата „О, щастливи дни” на Бекет в „Сфумато” под режисурата на Маргарита Младенова.
За цялостен принос към театралното изкуство беше награден актьорът от Народния театър Антон Радичев, приеман за Радичков изпълнител след трите му роли в „Опит за летене”, „Януари” и „Суматоха”. През целия си творчески път той остава на сцената на Народния театър. А отличието „За чест и достойнство” получи доайенът на играещите актьори Мария Стефанова. След скандалното пенсиониране на групата от първи имена на Народния театър, сред които – Славка Славова, Георги Георгиев – Гец, Виолета Гиндева, Таня Масалитинова в началото на прехода в името на т.нар. реформа, сред които беше и Мария Стефанова, тя се върна на същата сцена по покана на тогавашния директор Мариус Донкин и не слиза от афиша на театъра с няколко роли. Току-що имаше премиера и във Военния театър в партньорство с Георги Къркеланов в „Кралицата майка”.
„Място, наречено другаде” от Яна Борисова беше отличеният драматургичен текст.
Общо 25 награди бяха връчени, сред които за музика на Теодосий Спасов, а от името на Министерството на културата министър Найден Тодоров награди Варненския куклен театър и Пловдивския драматичен театър.
Водещ на церемонията по награждаването беше актьорът Филип Аврамов, а празничната атмосфера поддържаше музикалната група Cinga manga funk с джаз, фънк и цигански романси, които маестро Найден Тодоров нарече своя лична номинация.
„Иисус Христос Суперзвезда” отново в София преди Великден
В навечерието на Великденските празници – на 8 април, в НДК за втори път през тази година гостува мюзикълът на Пловдивската опера „Иисус Христос Суперзвезда” по музика на Андрю Лойд Уебър. Предишното представление на творбата на софийска сцена от пловдивската трупа беше преди два месеца отново в зала 1 на НДК и премина при пълен салон и бурни овации.
Диригент е Константин Добройков, а режисьор – Веселка Кунчева. Участват хорът, балетът и оркестърът на операта. Историята за последните дни на Иисус и неговия сблъсък с Юда Искариотски се пренася в свят, в който обезвереното човечество търси отново своя Месия. Освен болезнено въздействащата музика на рок операта в нея има пророчество, казва режисьорката. Подземен град гробище олицетворява „бездомието” на света ни, а венецът върху главата на Иисус е от парчета стъкло…
В ролята на Иисус е рок певецът Николай Воденичаров – Никеца, а гласовитата Керана е Мария Магдалена. Публиката ще разпознае и Константин Кацаров. Останалите партии се изпълняват от актьора Цвети Пеняшки и солистите Марк Фаулър, Владимир Ников, Евгений Арабаджиев, Август Методиев. Рок операта се изпълнява на английски със субтитри на български.
До 2 април в 28 платна документалната изложба „Апостол Карамитев – актьорът рицар” разказва пред Народния театър за творческия път на големия актьор на българските кино и театър, играл на първата ни сцена. Експозицията се посвещава на творчеството и 100-годишнината от рождението на един от най-обичаните български актьори. Зрителите могат да го видят в ролите му във филмите „Любимец 13”, „Специалист по всичко”, „Рицар без броня”, „Бялата стая”, „Сватбите на Иван Асен”.
Предстоящо
Известни българи ще четат на децата в кампанията „Походът на книгите”. Официалното откриване е на 2 април от 11 ч. в концертната зала на Дома на културата „Искър” (до метростанция „Искърско шосе”. Любими певци и артисти, автори, спортисти, политици, бизнесмени, журналисти ще застанат с книга в ръка на живо или онлайн и ще четат откъси от любими свои творби на децата в училищата и детските градини в цялата страна.
***
На 2 април от 19,00 ч. в зала „България” на две пиана свирят сестрите Катя и Мариел Лабек. В програмата на Софийската филхармония е музика на Франсис Пуленк – „Концерт за две пиана”, на Клод Дебюси – „Следобедът на един фавн”, и на Морис Равел – „Болеро”. Дирижира маестро Найден Тодоров.
***
Първото събитие, което ще проведе създаденият през миналата година във Варна Българско-арменски културно-информационен център, ще е концерт на 30 април на Кристина Азнавур под патронажа на посланиците на Франция и Армения в България – Жоел Мейер и Армен Едигарян. Във Варна през миналата година бе открит паметник на френския певец от арменски произход Шарл Азнавур.
***
На 1 април пловдивската група „Керана и космонавтите” има свой самостоятелен концерт в София, издава нов албум и готви концерт на 16 юни в Лондон.