Първият етап на проекта за модернизиране на танковете Т-72 е пред приключване в рамките на следващия месец, каза командирът на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков.
Под звуците на духовия оркестър на Сухопътни войски и с участие на военнослужещи от военното формирование в Мусачево днес бяха поднесени венци и цветя на паметните плочи в София, на които са изписани имената на 227 танкисти, загинали през Втората световна война. За отбелязване празника на Бронетанкови войски – 15 април, бяха дошли командирът на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков, директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Стайко Прокопиев, заместник-командирът на Сухопътни войски бригаден генерал Николай Караиванов, директорът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров и офицери от Сухопътни войски. За празника и 88-годишната история на Бронетанковите ни войски говори полковник проф. д-р Емил Енев от Военна академия „Г.С.Раковски“. Той припомни, че още през 1917 г., в резултат на поуките от Първата световна война, българското правителство решава, че трябва да се купят бронирани машини за войската. Едва, обаче, през 1934 г. е одобрено закупуването на 14 броя нова военна техника – танкети от Италия. В началото на 1935 г. те са доставени в пристанище Варна, и след транспортиране са зачислени във войската. На 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София е тържественото събитие, при което е прочетена заповед „№ 73а” на министъра на войната, с която е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”. По този повод със заповед №ОХ-318/14.04.2020 г. на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за празник на бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на празник на бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.
Запасното войнство беше представено от председателя на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков, неговия заместник и председател на Столичната организация бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, бившият заместник-началник на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов, командирът на 11-танков полк в Банско полковник от запаса Добри Стоянов, председателят на клуб „Танкисти и автомобилисти“ полковник от запаса Димитър Симеонов и десетки още офицери, служили дълги години в танковите батальони, полкови, бригади и дивизии.
Първият етап на проекта за модернизиране на танковете Т-72 е пред приключване в рамките на следващия месец, каза за в. „Българска армия“ генерал-майор Деян Дешков. Той се надява да стартира и вторият етап, т.е. с втория батальон, който, както подчерта, ни е необходим. Според него от екипажите се получават само положителни отзиви. Във връзка с празника генерал-майор Дешков пожела на танкистите да бъдат, преди всичко, здрави и колкото се може по-скоро да бъдат окомплектовани с най-новата възможна и модерна техника. Модернизацията на Т-72 е само началото на един дълъг процес на модернизация, която дължим на българските танкисти, заяви още командирът на Сухопътни войски.
Договорът между Министерството на отбраната и „ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ“ ЕАД за модернизация на 44 танка Т-72 за нуждите на танковите формирования от Сухопътните войски бе подписан през декември 2020 г. Модернизацията е в посока съкращаване на времето за откриване на целта, класификацията ѝ и нейното поразяване, повишаване на точността на стрелбата, повишаване на живучестта, осигуряване на автономност и способност да обменя голямо количество информация с базова станция, както и с другите машини от батальона и старшата инстанция.