Пекин продължава да оказва военен натиск върху Тайван, въпреки официалния край на военните маневри. В сряда Тайпе засече в непосредствена близост нови 35 китайски изтребителя, както и 8 кораба от бойния флот.
Напрежението около Тайван не стихва и този път причината са съвместните военни учения на САЩ и Филипините в региона – най-големите в историята, определени от Китай като провокация.
Пекин припознава самоуправляващия се остров като изконна територия, която е решен да върне под свой контрол на всяка цена, дори чрез военна сила.
От Европа все по-често идват призиви за деескалация на конфликта. Позициите по същество обаче се разминават, а германското правителство приписа вината за случващото се на Пекин.
Андреа Сасе – говорител на МВнР на Германия:
„Ситуацията в Тайванския проток много ни притеснява. Естествено, очкаваме всички страни в региона да допринасят за неговата стабилност и за мира, и това се отнася особено на Китайската народна република.“
На свой ред френският президент Еманюел Макрон продължава да настоява за запазване на статуквото по отношение на Тайван.
Еманюел Макрон – президент на Франция:
„Франция иска нещата останат, както са си. Подкрепяме политиката за единен Китай и търсенето на мирно решение на казуса. Това е, от друга страна, европейската позиция и винаги е била съвместима с ролята ни на съюзник. Точно тук припомням важността на стратегическата автономия. Да сме съюзници, не значи да сме васали.“
Припомняме, че по-рано френският президент призова Европа да не се меси в проблеми, които не са нейни и с това си навлече гнева на редица от съюзниците си на Стария континент и отвъд Океана.