Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Китай съобщи, че е провел успешен тест на противоракетна система

[post-views]
[post-views]
Испания затвори част от въздушното си пространство заради риск да паднат части от китайска ракета

Китай заяви, че е провел успешен тест система с наземно базиране за прихващане на ракети по средата на полета им, което е очевиден знак за напредък в способността му да сваля оръжия, идващи от космоса, съобщи Асошиейтед прес.

Министерството на отбраната заяви, че операцията е била извършена късно снощи на китайска територия и тестът е постигнал „желаната цел“. Изпитанието е имало „отбранителен характер и не е било насочено срещу която и да е държава“, добави министерството, без да дава други подробности, като например дали действително е бил поразен обект, колко прехващачи са били изстреляни и къде са се приземили.

Такива системи, които се състоят от наземно базирани ракети-прехващачи и огромен набор от радари и системи за управление на огъня, имат за цел да свалят балистични ракети, включително междуконтинентални ракети, носещи ядрени или други бойни глави, във втората фаза на полета им. Подобни системи са изключително сложни и скъпи за изграждане, тестване и поддръжка, а възможностите на Китай в тази област не са добре известни.

Подобни прехващачи могат да се използват и като антисателитни оръжия и Китай предизвика сериозни критики, когато в началото на 2007 г. използва такава ракета, за да унищожи свой неработещ метеорологичен сателит. Китай не съобщи за операцията, а експлозията остави огромно поле от отломки, което продължава да застрашава обекти в орбита, включително собствената китайска космическа станция „Тянгун“.

Управляваната от китайската армия космическа програма и усилията за разработване на ракети са тясно свързани и се смята, че Китай е използвал центрове за изстрелване на сателити за провеждане на ракетни тестове. Пекин вече разполага с един от най-големите арсенали от всички видове ракети в света и се смята, че бързо го разширява. В доклад на Пентагона, публикуван миналата година, се казва, че в момента Китай разполага с около 400 ядрени бойни глави, а до 2035 г. броят им може да нарасне до 1500.

Аналогични системи е основен компонент на противоракетната отбрана на американската армия, която я подложи на допълнителни изпитания в отговор на зачестилите ракетни опити на Северна Корея. Използваната от САЩ система обаче не може да спре масиран удар от страни като Китай или Русия, отбелязва АП.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани