
Някога като ученик шеговито определях стадион „Христо Ботев“ за мой втори дом, а за трети – училището. Но в шегата имаше и голяма доза истина, защото живеех наблизо и с приятели играехме футбол на малките вратички пред официалната трибуна и почти не пропускахме тренировките на нашите кумири. Стадионът е изграден на мястото на бивше игрище, собственост на Католическия колеж (1884–1948) в града. И поради тази причина е популярен и с името „Колежа“. Открит е на 14 май 1961 г.
А мачовете на „жълто-черните“ на „Христо Ботев“ срещу големи наши и чуждестранни отбори станаха легендарни. И досега се говори с възхищение за головете и финтовете на Динко Дерменджиев – Чико, Георги Попов – Тумби, Георги Славков, Петър Зехтински… А по-възрастните не забравят, че като войник в тима на „канарчетата“ играеше и Георги Аспарухов. Най-посещаваният мач на този стадион е срещу „Атлетико“ (Мадрид) на 27 февруари 1963 г., завършил 1:1. На тази среща от турнира за Купата на носителите на националните купи присъстват над 40 000 зрители, при… 20 000 седящи места.
Защо си спомням за онова отминало време? Преди близо 10 години, на 1 юли 2013 г., бе поставено началото на строежа на изцяло нов стадион на мястото на стария. И той трябваше да бъде завършен за две години. Сагата обаче продължи дълго – със замразяване на строежа и отново продължаване, със смяна на собственици, с нарастване на сумата от 20 млн. на 53 млн. лв., след това на 58 млн. лв., на 68 млн лв…

Фото авторът
И на 29 април т.г. новопостроеният стадион „Христо Ботев“ беше открит, прероден като птицата Феникс. На феноменална церемония кметът на Пловдив Здравко Димитров, собственикът на „Ботев“ Антон Зингаревич – руснак с израелски паспорт, и строителят Илиян Филипов срязаха лентата на новия дом на „канарчетата“. Прочетено бе поздравление от големия Христо Стоичков. Отслужен бе тържествен водосвет от духовници на Пловдивската митрополия, маршове изпълни Военният оркестър на Специалните сили. Заря освети небето над „Колежа“, а димна завеса често обхващаше трибуните преди и по време на мача с „Левски“. Загубата с 0:1 не повлия на възторга на зрителите.

Какво може да се каже за „Колежа“? Сбъдване на мечти, истинско бижу, най-модерният стадион у нас, гордост на Пловдив… И трябва да се види и отвън, и отвътре, за да се почувства, че 18-хилядният красавец носи духа на стария стадион и вдъхновението на предишните поколения. Ще стане и още по-величествен до края на годината с изградени още две козирки и стъклена фасада.