Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Как цяла Добруджа стана за кратко част от България

[post-views]
Как цяла Добруджа стана за кратко част от България

Радослав СИМЕОНОВ

105 години от подписването на Букурещкия мирен договор от 1918 г.

Всеизвестно е, че румънската столица има сериозно присъствие в българската история. Не само защото се намира на 70 км от Русе, не само защото по калдъръмените тесни улички на стария град в Букурещ все още отекват стъпките на родните хъшове, но и защото в рамките на един кратък период там са подписани три важни международни договора на Третата българска държава. Те са свързани с различни исторически събития и предизвикват разнопосочни емоции.

Двустранният българско-сръбски договор, ратифициран на 19 февруари 1886 г.

в Букурещ, слага край на братоубийствената авантюра, предизвикана от сръбския крал Милан Обренович през ноември 1885 г. Договорът от 28 юли 1913 г. маркира пък една от най-зловещите несправедливости в родната история, откъсвайки изконни български земи от пределите на страната след трагичния край на Междусъюзническа война. Третият договор, сключен в последната година от Първата световна война, бележи финала на една победоносната военна кампания срещу Румъния. Поради неясни причини дълго време постановленията на този договор оставаха незаслужено пренебрегнати в историческата литература и в наши дни са абсолютно непознати за мнозинството българи.  

Както е известно, през есента на 1916 г. българските войски освобождават цяла Добруджа до устието на р. Дунав със съдействието на някои турски и германски съюзнически части. Румънско-руските войски са изтласкани на север към р. Серет, където продължително време се водят упорити позиционни боеве. На 9 декември 1917 г., месец след избухването на Октомврийската революция в Русия, е сключено първото примирие в хода на световната война, известно като Фокшанско примирие. Малко след това започват преговорите за мир в Брест-Литовск между Русия и държавите от Четворния съюз. Паралелно с тях в Букурещ стартират и преговорите между съюзните държави и победена Румъния. За България те имат далеч по-голяма стойност и значение, отколкото тези в Брест-Литовск, тъй като тук предстои да бъде окончателно решена съдбата на Добруджа.

Към началото на февруари 1918 г. правителството на д-р Васил Радославов е информирано относно германските планове за подписване на мира с Румъния. Те далеч не съвпадат с българските въжделения, понеже цяла Добруджа е обявена за общо владение на държавите от Четворния съюз. Междувременно българско-германските отношения вече са силно обтегнати заради установяването на германско етапно управление в областта. Извършвайки огромни реквизиции, германските власти изземват хиляди тонове зърнени храни и продоволствия от населението. За да отслабят позициите на българския елемент, те оказват подкрепа на  румънската пропаганда. Българските свещеници и учители в района на германското етапно управление са прогонени и заменени от румънци, а етническите българи, противно на желанието им, са регистрирани като румънци.

В българската историография се твърди, пък и обществените нагласи винаги са потвърждавали максимата, че дипломация е слабото звено на държавния ни организъм. Събитията от пролетта на 1918 г. обаче опровергават това твърдение.

Реакцията на нашата дипломация е абсолютно правилна, навременна и ефикасна

В крайна сметка ние успяваме да променим позициите на съюзниците по добруджанския въпрос, но за съжаление, България губи войната и постигнатият успех в крайна сметка се обезсмисля.

След като получава текста на германския вариант за проектодоговор с Румъния, Министерският съвет нанася промени в него, според които цяла Добруджа се отстъпва не на съюзниците, а на България. Определен е и съставът на делегацията, която трябва да отстоява българските интереси по време на преговорите. Тя е предвождана от Димитър Тончев – министър на финансите, а членове са председателят на Народното събрание д-р Иван Момчилов, народният представител Иван Костов, професорът от Софийския университет Любомир Милетич и генерал-майор Петър Тантилов.

На 5 март 1918 г. в двореца Буфтя край Букурещ е парафиран прелиминарният договор с Румъния, в който за първи път се въвежда понятието

„кондоминиум“ (съвместно владение) на северната част от областта

докато за България вече е предвидено връщането на Южна Добруджа. В следващите два месеца родната дипломация ще успее да постигне още по-изгодни позиции за страната. На 19 април на съюзническите държави е изпратен български проект за договор с Румъния, който е разработен в три варианта. В крайна сметка държавите от Четворния съюз възприемат един от тези варианти, който предвижда Румъния да предаде на България Южна Добруджа до жп линията Черна вода – Кюстенджа. Българската дипломация обаче се съгласява с германското желание да бъде установен контрол върху трасето на жп линията, както и пристанището в Кюстенджа. Останалата част от Добруджа до дунавския канал Св. Георги се обявява за кондоминиум на четирите държави.

На 7 май 1918 г. в двореца Котрочени в Букурещ е подписан окончателният текст на договора в присъствието и на министър-председателя д-р Васил Радославов. Положителното в него е, че според чл. 10 България си връща не само отнетата през 1913 г. Южна Добруджа, но и Средна Добруджа до линията Черна вода–Кюстенджа. Недостатък на този договор е фактът, че кондоминиумът отлага за по-късен етап цялостното решаване на Добруджанския въпрос. Неговото половинчато решаване се оказва непосредствената причина управлявалото страната в продължение на пет години правителство на Радославов да подаде оставка в средата на юни 1918 г. Като голям успех на българската дипломация трябва да се отчете и постигнатото споразумение с румънската страна за връщане на военнопленниците и интернираните в концентрационни лагери в Молдова около 40 хил. мирни жители на Добруджа.

Следващото правителство на Александър Малинов също е принудено да продължи битката за Добруджа и да я изведе до успешен край. На 24 септември 1918 г. в Берлин е подписан протокол между държавите от Четворния съюз, чрез който

и Северна Добруджа се отстъпва на България

Но условието е България да върне обратно на Османската империя земите по долното течение на р. Марица. Така за пръв и последен път в родната история Добруджа – люлката на българската държава, се оказва в български предели. Твърде късно е обаче за фанфари, защото по това време България стремително върви към военен разгром след пробива на съглашенците при Добро поле. Букурещкият договор, макар и да е  справедлив за нас, остава в сила до края на 1919 г., когато е подписан Ньойският мирен договор като част от Версайската система.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани