Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Постановлението за разполагане и функциониране на зенитен полигон Шабла влезе в сила

[post-views]
[post-views]
Постановлението за разполагане и функциониране на зенитен полигон Шабла влезе в сила
Favicon_File

Спирдон Спирдонов

Промените ще доведат да по-ефективно използване на военното съоръжение.

В днешния брой на Държавен вестник е публикувано Постановление на Министерския съвет за разполагане и функциониране на полигон на Българската армия в района на нос Шабла. С него се постигат няколко цели, става ясно от думите на министъра на отбраната Димитър Стоянов по време на правителственото заседание през миналата седмица. Ще се постигне по- ефективно използване на зенитен полигон Шабла от съвременни зенитно – ракетни комплекси на въоръжение у нас и в държавите – членки на НАТО и партньори.  Ще се увеличат обемите въздушно пространство за изпълнение на граждански полети чрез заличаване на опасни зони за въздухоплаване в обслужваното въздушно пространство на Република България за нуждите на Българската армия. Ще се осигури безконфликтност на дейностите, извършвани на армейските полигони с изпълнението на полети на гражданската авиация, улесняване на процесите на гражданско – военна координация при резервиране на въздушното пространство и повишаване нивото на безопасност на полетите чрез добавяне на опасни зони за въздухоплаване в обслужваното въздушно пространство на Република България за нуждите на Българската армия. И не по-малко важно е осигуряването на условия за понижаване на рисковете при провеждане на стрелби със съвременни образци военна техника и по – голяма ефективност в използването на въздушното пространство на Република България.

Сегашните граници на зенитен полигон Шабла са обособени с правителствено постановление от 1996 г., както и въоръжението и боеприпасите, които могат да бъдат използвани в тях.  През 2010 г. Министерският съвет е определил зоните във въздушното пространство на Република България, в които се ограничава въздухоплаването. Като опасна зона за въздухоплаване е публикувана и зоната над полигона, като са посочени и нейните конкретни въздушни хоризонтални и вертикални граници.

При съпоставяне на географските координати, определени в двете постановления, се посочва в мотивите на постановлението, се откриват съществени разлики, които значително ограничават пространството, което може да бъде използвано за работа на зенитния полигон. Така се създават и предпоставки за допускане на инциденти.

През последните години, като част от големи международни учения, на зенитен полигон Шабла се провеждат учения и тренировки от военни формирования на държави – членки на НАТО. По време на подготовката за тях, нееднократно представители на тези страни заявявали желание да изпълнят тренировъчни пускове със съвременни оръжейни системи, но ограниченията не позволявали това. Констатирана е потребност от създаване на нови опасни за въздухоплаването зони и заличаване на вече публикувани зони, които са със статут на отпаднала необходимост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани