Броени дни преди Испания да поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС, премиерът на страната Педро Санчес призова за европейско единство с оглед на приближаващите европейски избори, съобщи Европейският нюзрум – платформа за сътрудничество между 21 европейски новинарски агенции, сред които е и БТА. Лидерът социалист иска да преведе Европа през кризите и си е поставил за цел до края на годината да реши ключови въпроси като европейския пакт за миграцията, правилата по отношение на дълга, намаляването на зависимостта на блока от трети страни и други.
Предсрочните избори за парламент в Испания, които ще се състоят другия месец, обаче могат да провалят усилията му.
Испания поема председателството на ЕС от Швеция на първи юли в момент на криза. Това ще бъде и последното пълноправно председателство преди европейските избори следващата пролет. Обикновено преди вота се решават много въпроси. На 23 юли в Испания ще има предсрочни избори и проучванията на общественото мнение сочат, че е възможно страната да бъде оглавена от дясно правителство. Оттук следва и въпросът как това може да се отрази на политиката в Брюксел през втората половина на тази година.
Реиндустриализацията, зеленият преход, укрепването на социалната справедливост и единството на ЕС са четирите приоритета в дневния ред на испанското председателство. „Ще насърчаваме реиндустриализацията и цифровизацията на Европа. Ще постигнем решителен напредък в екологичния преход. Ще направим икономиката по-просперираща, но и по-справедлива и ще укрепим европейското единство с нови инструменти и нови споразумения“, заяви испанският премиер миналата седмица в Мадрид, където представи програмата на испанското председателство.
Санчес посочи още, че се надява в допълнение към тези четири приоритета да успее да приключи и работата по новия пакт на ЕС за миграцията и убежището. Сега Съветът на ЕС и Европейският парламент ще трябва да постигнат консенсус за преместване на мигрантите, за който се застъпва и Испания. „Винаги сме казвали, че ЕС не може да бъде разделен, всички ние сме жертви на тези кризи. Испания винаги е твърдяла, че трябва да засилим външното измерение на явлението, да укрепим сътрудничеството с транзитните държави и страните на произход“, подчерта Санчес.
Той допълни, че Испания ще се опита да сведе до минимум корпоративното данъчно облагане в целия ЕС, за да се сложи край „веднъж завинаги на укриването на данъци от едрите собственици и големите корпорации“. Според испанския премиер укриването на данъци коства на ЕС 1,5% от годишния му БВП. По думите му същата сума се инвестира в субсидирани жилища и опазване на околната среда.
Други ключови теми за испанското председателство на ЕС ще бъдат реформата на енергийния пазар, преразглеждането на фискалните правила в Пакта за стабилност и растеж и продължаващата подкрепа за Украйна.
Предсрочни избори в Испания
Според Санчес парламентарните избори в Испания не са от чак толкова голямо значение за председателството ѝ на Съвета на ЕС. „Това не е първият случай, в който се провеждат избори по време на ротационното председателство“, каза той.
С оглед на проучванията на общественото мнение, които сочат бъдещо дясно правителство в Испания, Санчес припомни, че ролята на неговото правителство „не е да налага европейски документи или дебати, а да направлява съществуващите до края на шестмесечния период“.
Санчес свика предсрочните избори на 23 юли, след като миналия месец неговата Испанска социалистическа работническа партия претърпя тежко поражение на местните избори. Това е второто правителство, оглавявано от Санчес, от 2018 г. насам.
Геополитически възможности: ЕС и Латинска Америка
Санчес иска да засили връзките на ЕС с Латинска Америка. Испанското правителство смята, че в последно време Евросъюзът е обърнал гръб на Латинска Америка, въпреки че двата региона споделят общи ценности и принципи. Както беше отбелязано на тазгодишната Среща на върха на ибероамериканските държави, Латинска Америка също вижда в испанското председателство на ЕС възможност за по-тесни връзки.
На този фон Мадрид ще предложи обща стратегия за гарантиране на икономическата сигурност и водещата роля на ЕС в световен мащаб до 2030 година. Тя има за цел да насърчи развитието на стратегически отрасли и технологии в Европа и да диверсифицира търговските отношения, като се обърне специално внимание на Латинска Америка. Срещата на върха между Европейския съюз и Общността на латиноамериканските и карибските държави (ЕС–СЕЛАК), насрочена за следващия месец в Брюксел, има за цел сключване на търговски споразумения с МЕРКОСУР, Чили и Мексико.
Освен това испанското председателство обяви, че ще работи за привличането на нови компании в Европа в условията на настоящите геополитически, технологични и екологични промени, в които то вижда възможност за намаляване на прекомерната зависимост на ЕС от трети държави в области като енергетиката, здравеопазването, цифровите технологии и храните.
България: Шенген остава водещ приоритет
Има обаче още въпроси, които трябва да се решат по време на шестмесечното председателство. Присъединяването към Шенген продължава да бъде един от основните приоритети на България. София се надява, че испанското председателство ще насрочи ново гласуване не по-късно от октомври.
Такова гласуване имаше през декември, когато ротационен председател беше Чехия. То обаче се провали, тъй като Австрия и Нидерландия блокираха присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство.
Оттогава насам София получи подкрепа от ЕС за укрепване на външните си граници и прие дългоочаквани законови промени, свързани със съдебната власт и върховенството на закона. Ето защо София се надява, че предстоящият доклад на ЕК за върховенството на закона, който ще бъде публикуван през юли, може да даде допълнителен тласък на разширяването на Шенген.
Новият вицепремиер на България и бивш европейски комисар Мария Габриел, която скоро ще заеме премиерския пост, тази седмица изрази оптимизъм, че докладът ще бъде положителен, и посочи, че очаква въведеният през 2007 година за България механизъм за сътрудничество и проверка най-после да бъде отменен.
Разширяването на ЕС към Западните Балкани
По време на посещението си в Словения в средата на февруари Санчес и словенският му колега Роберт Голоб подчертаха подкрепата си за Украйна, както и значението на справянето с енергийните предизвикателства и единния европейски отговор на миграцията. Те обсъдиха и политиката на ЕС по разширяването, като поставиха акцент върху Западните Балкани. Двамата премиери изтъкнаха значението на стратегическата автономия на Европа, която ще бъде един от приоритетите на испанското председателство.
„Очакваме въпросът за разширяването на ЕС да бъде включен в дневния ред на испанското председателство. Подкрепяме решението за предоставяне на статут на кандидати за членство в ЕС на Украйна и Молдова, но също така очакваме регионът на Западните Балкани да запази централно място в политиката по разширяване на ЕС“, заяви Милош Тодорович от министерството на външните работи на Сърбия и добави, че Белград приветства испанското председателство и се надява на по-нататъшен напредък в преговорите за присъединяване.
Председателско трио
Испания ще постави началото на ново трио, включващо също Белгия и Унгария, които ще поемат ротационното му председателство съответно през първата и втората половина на идната година. Председателското трио определя дългосрочни цели и изготвя съвместна програма с основните теми и въпроси, които Съветът на ЕС ще разглежда в рамките на 18 месеца. Въз основа на тази програма и трите държави подготвят своите подробни шестмесечни програми.
Това е петото председателство на Испания, откакто страната стана член на Съвета на ЕС през 1986 година. За първи път тя пое ротационния пост през 1989 г., а след това през 1995 г., 2002 г. и 2010 г.
През втората половина на тази година Испания ще организира на своя територия 21 неофициални срещи, всяка от които ще се състои в различен град. Срещата на държавните и правителствените ръководители от ЕС е насрочена за октомври в Гранада.
Предстои да видим как ще се развият предсрочните избори на 23 юли и дали премиерът Санчес ще е може да води Европа през решаващите шест месеца и да приключи работата по всички въпроси преди европейските избори.
Източник: bta.bg