Майор Ивелина Жекова „движи” основни проекти по ЯХБЗ в Съвместното командване на силите.
За нея службата в Българската армия е сбъдната мечта. Майор Ивелина Жекова не е искала да учи друго, само за тази специалност е кандидатствала в Националния военен университет (НВУ) – „Войски за ядрена, химическа и биологическа защита” (ЯХБЗ). И
завършва повече от успешно

като отличник на випуска през 2013 г.
Непоколебимо обича професията си и досега, когато вече е старши експерт в сектор „Съвместна поддръжка, осигуряване и взаимодействие” в отдел „Операции” на Съвместното командване на силите (СКС). Всъщност тя „движи” модернизацията в областта на ЯХБЗ в Командването.
Дипломира се в езикова гимназия в родния си град Хасково с английски и френски език. В рода ѝ военен бил само дядо ѝ – танкист, завършил през 50-те години на XX век едно от тогавашните 17 военни училища у нас. Към офицерската професия я насочва обаче баща ѝ с препоръката да се поинтересува от специалностите във Военния университет. Започнала да чете за тях и като стигнала до ЯХБЗ, разбрала, че точно това е нейното поприще. Реших, че искам да направя нещо различно и интересно, казва с усмивка.
Още тогава обаче реалистично си давала сметка за трудностите. „Природните науки са много специфични, необходимо е страшно много да се чете и учи, огромна информация има там. Химията и физиката са обширни и отделни една от друга. Просто трябва човек да има разбирането за тематиката, за да му бъде интересно и да му доставя удоволствие това, което прави”, споделя майор Жекова.
Кандидатствала
само в НВУ, и то – само тази специалност
Отдадеността и упоритостта, с която следвала собствения си избор, я издигат до позицията на отличник на випуска. С вълнение си спомня тържеството на производството. Не само заради новите-новенички лейтенантски пагони, не само заради наградите и признанието. Но и заради радостта на родителите ѝ и особено заради трогателното присъствие на дядо ѝ. Въпреки своите повече от 80 години железният танкист стоял прав през цялото време и лицето му светело от гордост, че внучката му достойно продължава неговия воински път.
Разпределят я в Центъра за наблюдение и контрол в Банкя (Център за наблюдение и контрол на радиационната, химическата, биологическата и екологическата обстановка към СКС – б. р.). Там в продължение на 9 години е началник на секция „Биологичен анализ” в отделение „Лабораторен анализ”. От 1 септември 2022 г. е на сегашната си длъжност в СКС.
„Благодарна съм, че попаднах в Центъра за наблюдение и контрол. Имах възможност да работя със специалисти, които ми предадоха доста опит и знания”, споделя майор Жекова. Деветте години във формированието в Банкя ѝ дават реални познания за войсковата ЯХБЗ, както и богат професионален опит. Все качества, които са безценни за посрещане на предизвикателствата на сегашната ѝ длъжност, фокусирана върху модернизацията в областта на ЯХБЗ. „В момента доста голяма част от работата ни е свързана с инвестиционните проекти в СКС. Непременно искам да спомена, че благодарение на дългогодишния труд на колегата – експертът по ЯХБЗ, който беше тук преди мен, полковник Чолаков, от 2018 г. са стартирани два инвестиционни проекта. Това са единствените инвестиционни проекти в армията, които са включени в категория 1 и са във фаза „изпълнение”. Вече има реално реализиране на придобиването на различни технически средства за ЯХБЗ. Наистина двата проекта са
плод на дългогодишен труд
за да имаме възможност в момента да ги осъществяваме”, изтъква майор Жекова.
Единият проект е за придобиване на технически средства за индивидуална и колективна ЯХБЗ на Въоръжените сили. Другият е свързан с повишаване на способностите на формированията за ЯХБЗ. В момента и двата проекта се изпълняват, като през 2020 г. са подписани първите осем рамкови споразумения за придобиване на основно на индивидуални средства за защита (ИСЗ), както и на станция за ЯХБ обеззаразяване.
Вече са налице и впечатляващи резултати в модернизацията на системите, апаратурите, приборите и имуществото на формированията и войсковите структури за ЯХБЗ. „Към момента работата по споразуменията, свързани с придобиване на общовойскови противогази и дихатели, са изпълнени 100%. Също 100% от декларираните формирования от Въоръжените сили са окомплектовани с ИСЗ, както и около 40% от личния състав на войските. Досега имаме закупени и две станции за ЯХБ обеззаразяване. Те вече са в експлоатация в 38-и и 59-и батальон за ЯХБЗ на Сухопътните войски. Предвиждаме да придобием още една такава станция по рамковото споразумение”, заявява майор Жекова. По думите ѝ абсолютно всички получени към момента технически средства по рамковите споразумения са разпределени и се ползват от всички войски. Това е уникалното на тези проекти – защото са единствени и имат реална реализация и придобиване на технически средства за ЯХБЗ, изтъква дамата под пагон, от чиято амбиция, упоритост и професионализъм зависи успехът на проектите.
Тя обаче е реалист и е наясно с бъдещите предизвикателства. „Остава още много за придобиване. Както още ИСЗ, така и
средства за колективна защита
детектори и прибори за извършване на ЯХБ разузнаване и наблюдение. Предполагам, че всички от Въоръжените сили и Българската армия знаят, че приборите, които имаме на въоръжение за ЯХБ разузнаване, са образци от 70-те–80-те години. Не са предназначени за извършване на наблюдение, тоест не са нискофонови. Те са основно за използване във военно време”, пояснява майор Жекова.
Част от проектите са насочени и към доставка на специална апаратура за лабораторен анализ. Тя е предназначена пак за Центъра за наблюдение и контрол. Придобиването на софтуер за предупреждаване и докладване е друг важен елемент от инвестиционните проекти. Става дума за покупка на най-новия вариант на софтуерния продукт CBRN Analysis, използван от Автоматизираната информационна система „Преслав” на СКС. Досегашният софтуер е на повече от 10 години и е несъвместим с модерните версии, използвани от съюзниците ни в НАТО. Сред планираните бъдещи придобивки са също преносими многоканални точкови детектори за радиационно, химическо и биологическо разузнаване, нови прибори за постовете за ЯХБ наблюдение, апаратура за анализ на специфични проби, доставка на обеззаразяващи вещества.
Проектите са с фаза за изпълнение до 2032 г. по план, казва майор Жекова. Но кой проект с какво темпо ще се движи, зависи много от финансирането. А то невинаги е достатъчно, защото планът е изработен през 2018–2019 г., а цените на продуктите вече са по-високи. Въпреки това, макар и със забавяне от финансов характер, проектите все пак „вървят” и дейността по ЯХБЗ постепенно се модернизира.
Но животът, дори на отличничката на випуска не е само работа и амбиция за служебни постижения. „Имам две деца – момче на 8 години и момиче на 4 години. Общо взето, ежедневието ми се върти около тях. Нямам много време за хоби. Но едно от нещата, които и във военното училище обичах да правя и мога да кажа, че бих искала да ми бъде хоби по-напред във времето, е стрелбата. Бях в отбора на военното училище, след това в отбора на СКС по стрелба с пистолет „Макаров”. Това е едно от заниманията, за които ми се иска да имам повече време.
Обичам планината
харесва ми ориентирането като спорт”, споделя майор Жекова. И добавя: „Но засега всички такива хобита, общо взето, са ми на заден план, защото на първо място са работата и децата”. Казва го с усмивката и спокойствието на отличник, който знае отговорите и на най-трудните задачи на службата и живота.