Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Изложба : „Човек/ът. Следи на фронта“

[post-views]
Изложба : „Човек/ът. Следи на фронта“

Рисунките на художника Борис Денев „Човек/ът. Следи на фронта“ в галерията на Съюза на българските художници на “Шипка“ 6 се представя 110 г. след първата му самостоятелна изложба на военна тематика. Заедно с годишнината от рождението на художника(1883 – 1969) тя представя една важна част от творчеството му в изучаване на човека. Експозицията показва кой е Борис Денев, как той вижда войната и кой е „Човек/ът“ в творчеството му. В творбите му на преден план е човекът, а на втори – силуетът на войника. Изложбата дава поглед върху началото и края на военния му период, търсейки човешката следа на фронта. Така творбите дават шанс да се докоснем до истинското лице на войника и до тихия героизъм между битките, когато той е сам с мислите си за родината и семейството си.

графика, Борис Денев (1883 – 1969), Спящи войници I, 1916, неподписана, 16×22, молив, хартия, паспартирана

Борис Денев е централна фигура в културния и обществения живот на България между двете световни войни. Той е живописец, военен художник, изобретател, есеист, просветен деец, част от софийската артистична бохема, съпруг на Мара Грозева, дъщеря на виден индустриалец и кмет на София. Единственото им дете Славка Денева (1929 – 1984) расте в семейния дом на улица „Шипка“ 18 сред музика, книги, домашни представления, заобиколена от интересни личности и картините на баща си.

Предричат пробив на Командарев в световното кино

Филмът „Уроците на Блага“ триумфира на фестивала в Карлови Вари с 3 награди

Българо-немската драма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“ триумфира сред победителите от 57-ия Международен филмов фестивал в Карлови Вари (KVIFF), като взе три награди, включително голямата награда „Кристален глобус“. Осмият игрален филм на българския режисьор (и последен от социалната му трилогия с „Посоки“ и „В кръг) получи и наградата за най-добра актриса за превъплъщението на Ели Скорчева, както и голямата награда на икуменическото жури. Основната награда „Кристален глобус“ е 25 000 долара, които се разпределят по равно между режисьора и продуцентите (Командарев и Катя Тричкова). Кинофестивалът в чешкия курорт Карлови Вари е от най-високата категория „А“ заедно с Кан, Венеция, Берлин и Москва.

За „Уроците на Блага“ това беше и световна премиера. Филмът проследява историята на възрастна учителка, която губи в телефонна измама спестеното за цял живот и за да печели пари, самата тя е принудена да стане измамник. Ели Скорчева, звездата от „Адаптация“, „Мадам Бовари от Сливен“ и др. повече от 30 г. странеше от актьорската професия и не бе заставала пред камерата. Изпълнението й беше сравнено с такива на кинозвездата Ингрид Бергман, а кинокритиците предрекоха на Стефан Командарев стъпване на световната киносцена. Два от неговите филми: „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ и Посоки“ са били номинирани като чуждестранна продукция за филмовите награди „Оскар“.

Десетминутни овации избухнаха след прожекцията на новия филм на Командарев в Карлови Вари. Лекар по професия, Командарев е известен с трилогията си на последния филм, „Посоки“ и „В кръг“, в които хуманизмът на режисьора застава на страната на „малкия човек“. Той е известен и с документалните си филми, сред които „Живот от живота“ за донорството.

Теодора Димова: С Вазов сме жители на света

Теодора Димова получи Вазовата награда за литература в деня на 173 г. от рождението на патриарха на литературата ни в родния му дом-музей. По традиция община Сопот връчи националната Вазова награда. Теодора Димова, дъщеря на класика ни Димитър Димов (автор на „Тютюн“),  е един от най-четените български писатели. Тя гостува в родната къща на Иван Вазов и  засади дръвче като символ на дълголетието на големия творец. Призът се връчва от 1970 г. в началото на юли по време на тържествата за рождения ден на твореца. Учреден е от община Сопот и от министерството на културата. „Вазов е с всеки един българин от всички поколения. Ние не можем да възприемем Вазов наведнъж, ние го възприемане на етапи, защото неговият мащаб е наистина безкраен. Неговият дух е европейски, неговият дух е световен и ако се съизмерваме с него, ние ще се чувстваме не просто българи, ние ще се чувстваме жители на света“, заяви Теодора Димова.

НАКРАТКО

„Остров на музиката“ в Борисовата градина превръща сцената на Лятната естрада във въртележка от музикални стилове. Без билети и с възможност, ако вали, да се преместим в подлеза при Ларгото. Предлагаме засега само две от възможностите до 16 август, които са подготвили от община „Средец“. На 26 юли „Михаил Йосифов квартет“ ще свири джаз, а на 2 август внукът на композитора Йосиф Цанков Велислав Стоянов (тромпет) с компания представя програма „Do the Duke“, вдъхновена от световния джазмузикант Дюк Елингтън. През юли концертите са от 19.30, а през август-от 19.00 часа.

Стартират летните кина в различните паркове на София с български и световни заглавия. Програмата е в Западен и Южен парк, в парк „Св.Троица“, на поляната до „Топлоцентрала“ зад НДК.Само си носете нещо за сядане върху окосените и обработени срещу кърлежи от общините поляни. А програмата е на сайта на kinematograf.bg

In memoriam:

Европеецът Милан Кундера

Отиде си Милан Кундера, един голям европеец, една жива легенда на европейската литература, която ни тревожеше с въпросите в книгите си. На 94 г. той почина във Франция, която го приюти, когато писателят, роден в Бърно, напусна родината си като дисидент. Той беше изгонен от Чехия заради позицията му за съветското нахлуване в страната през 1968 г. Кундера владееше до съвършенство изкуството на романа. Авторски копия от книги на Милан Кундера ще се съхраняват в нова библиотека в родния му град. Първата си книга той публикува през 1953, а през 1971 пише „Валс на прощаване“, преведена на много езици. Четири години след това напуска Чехословакия, а през 1984 г. във втората си родина пише на френски може би най-известната си творба: „Непоносимата лекота на битието“, чието действие се развива по времето на Пражката пролет през 1968 г.. Романът е екранизиран от Филип Кауфман. Книгите на Кундера дълго са забранени в Чехословакия и той е лишен от гражданство. Обратно получава чешки паспорт чак през 2019. И до последно е приемал себе си като френски писател. Неподражаемата му ирония, метафизични размишления и философска дълбочина заедно с автентичността правят стила му уникален, като някои правят паралели с италианския неореализъм в киното. И заслужено – Кундера имаше експериментален стил. Сред многобройните отличия на Кундера са Голямата награда за литература на Френската академия през 2001 г. и чешката награда „Франц Кафка“ от 2020 г. На български много от книгите му издаде „Колибри“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани