Всяко честване на боен празник е своеобразен мост между поколенията.
На 4 юли 2016 г. в Пловдив за първи път след десетилетия бе честван един забравен празник. Организирано бе шествие на представителни блокове на военни формирования от бул. „6-и септември” до площад „Централен”. Воините преминаха в тържествен марш пред министъра на отбраната, началника на отбраната и другите официални лица. Поднесени бяха венци и цветя пред Паметника на военнослужещите, доблестно изпълнили воинския си дълг. Концерт изнесоха Представителният ансамбъл на Въоръжените сили и Представителният духов оркестър на ВВС. Заупокойна молитва отслужи Пловдивският митрополит Николай. Вечерта се състоя тържествена заря проверка… И всичко това се случи по повод… 4 юли – бойния празник на Пловдивския гарнизон.
Тогава командирът на Специалните сили бригаден генерал Явор Матеев (сега генерал-майор) изрази увереност, че тази
възродена дата
може да застане редом до тържествата за Съединението и националния ни празник.
И ето, че през 2023 г., за осми пореден път 4 юли бе честван в Пловдив. Традицията бе възстановена и утвърдена. „Продължаваме, защото на нас ни е необходим споменът за славните победи на Българската армия. Защото почитайки миналото си, извличайки поуки и пример, вглеждайки се в историята, ние можем по-успешно да градим настоящето си и да гледаме още по-уверено в бъдещето си. Защото именно родовата ни памет, воинските ни традиции, славните победи на бойното поле, християнските ни ценности, нашата вяра, българската азбука и книжнината са ни съхранили, водили са ни през вековете и ще продължават да ни водят и занапред.“ Това заяви на 4 юли т.г. началникът на Пловдивския гарнизон и командир на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев.
Защо тази дата е толкова важна за Пловдивския гарнизон? В последните броеве на армейския вестник бяха припомнени събитията от Междусъюзническата война през 1913 г. На 4 юли при с. Криволак воините от 2-ра Тракийска дивизия, усилена с 11-ти Сливенски полк и 49-и пехотен полк от 3-та Балканска дивизия изпълняват задачата си и напълно разгромяват Тимошката сръбска дивизия. Победата има стратегическо значение, защото осуетява съединяването на гръцката и сръбската армии за общо настъпление към София.
А празникът се чества от 1926 г., когато със специална заповед на министъра на войната, на базата на по-стара заповед – от 1915 г., се обявяват официалните бойни празници на гарнизоните на Българската войска. С тази заповед, 4 юли (21 юни по стар стил) е обявен за боен празник на полковете от 2-ра пехотна Тракийска дивизия и Пловдивския гарнизон. Несъмнено, това решение е било изцяло насочено за
повдигане на духа
на войската и на народа, след унизителните клаузи на Ньойския мирен договор. В онова нелеко време тогавашното ръководство на Министерството на войната се обръща към паметта и към скъпите в сърцето на всеки българин славни победи на армията ни. Вдига се надеждата за възстановяването и възраждането отново на българската държава, което е немислимо без силна боеспособна българска войска.
През годините до Втората световна война традицията се утвърждава и честването на Празника на Пловдивския гарнизон става с паради, воински и църковни ритуали. Особено паметно е тържеството през 1938 г., когато на полковете от Тракийската дивизия се връчват новите бойни знамена. След 1945 г. този празник е забравен.
И днес СКСО, 3-та авиобаза, 24-та авиобаза, 2-ра зона от база КУН, 110-и логистичен полк, 91-ви инженерен батальон, Военната полиция, Военната болница, Военният съд, Военната прокуратура, Военното окръжие, Военният клуб и другите структури от гарнизона с чест и достойнство носят воинската служба за защита на нашите граници и родното небе, териториалната цялост и независимостта на нашата Родина, подчерта генерал-майор Матеев. Дали пък и в други гарнизони на Българската армия няма да потърсят в архивите онази министерска заповед от 1926 г.
„В Българската армия са наложени много добри традиции в почитане на историята на нашата войска. Ние сме задължени да пазим паметта на всички, които са дали живота си за България. В българската военна история има изключителни примери на героизъм и себераздаване на българския войник, на славни победи, които не трябва да бъдат забравяни. Първо, това е уважение към всички, които са дали живота си за България. И второ, това е едно
мощно средство за възпитание
на подрастващото поколение и за бойния дух на воините от Българската армия“, сподели председателят на Областния съвет на СОСЗР на Пловдивска област о.з. бригаден генерал Янко Янев.
И затова той счита, че традициите в Българската армия трябва да се пазят, да се развиват и да се утвърждават. Напомни също, че и в миналото, и сега, Пловдивският гарнизон е един от най-големите в нашата армия. В Пловдив е бил щабът на 2-ра пехотна Тракийска дивизия, както и на 2-ра армия. Пловдивският гарнизон има изключителни традиции и възстановяването на Празника на гарнизона е голямо постижение. Този пример трябва да се последва и от другите гарнизони на Българската армия. „Всеки воински празник предизвиква у нас особени чувства и вълнения. Всеки празник на христолюбивото ни войнство насочва мислите ни назад във времето, дава повод за настоящето и ни призовава да отправим взор към бъдещето. На Празника на Пловдивския гарнизон – най-големия в България, ние отправяме своя взор към миналото, за да си спомним Междусъюзническата война през 1913 г. и конкретно – битката при Криволак, където българското войнство победи. Този празник е на всеки, който обича България“, каза Пловдивският митрополит Николай.
Накрая ще цитирам думите на един офицер при честването на Деня на Ракетните войски и артилерията: „11 март е своеобразен мост между поколенията артилеристи, които и до днес предават своя опит, учат на мъжество и доблест, и поддържат жива воинската традиция – традицията да побеждаваш.“ А такъв ден е и 4 юли – бойният празник на Пловдивския гарнизон.