След заседанието на Комисията по отбрана миналия петък за обсъждане на проекта за държавен бюджет за 2023 г. и конкретно на разходите за отбрана, получихме доста запитвания какво точно отговориха министърът на отбраната и постоянният секретар на отбраната за социалния пакет и конкретно за възнагражденията на военнослужещите. Тази тема, включително за запазване базата от 380 лв. за определяне на най-ниското месечно възнаграждение на военнослужещите, бе поставена от народните представители Николай Дренчев и Александър Вълчев. Ето и отговорите на запитванията.
Тодор Тагарев, министър на отбраната: „Що се отнася до промени във финансовата схема за осигуряване на хората в отбраната, все пак сме юли месец и говорим за бюджета за тази година. За краткия срок, който имахме за преразглеждане на бюджета, внесен от служебното правителство, тези въпроси не получиха внимание. В бюджетната процедура, която стартира за следващата бюджетна година, ще се опитаме да разгледаме и тези въпроси.“
Антон Ластарджиев, постоянен секретар на отбраната: “Базата отдавна, както каза и г-н Гаджев, математически реално не „играе” на заплатите на военнослужещите. Те са в много по-голяма степен, отколкото са тези 380 лв. Ако я обвържем с минималната работна заплата, обаче, ще трябват доста повече пари. Бюджетът е така балансиран, че да се стреми да върви към съотношение 60:20:20, като капиталовите разходи са с превес, предвид на модернизацията, но това, което касае личния състав тази стойност около 60 процента. Всеки разход, който да повиши социалния пакет, да повиши възнагражденията, реално ще доведе до преразпределение в бюджета с превес на личния състав. Няма буфери за повишаване на заплатите в този бюджет и не е мислено въобще в тази посока. Имаме проблеми, разбира се, опитваме се да ги решаваме. Поне за последните години некомплектът не се увеличава, както имаше години, когато се увеличаваше с по 2-3 процента. В момента се задържа.“
Тодор Тагарев, министър на отбраната: „Беше казано, че факторите, които влияят върху набирането и задържането на качествени хора в армията, са комплексни. В общественото внимание се е наложила тезата, което не е далеч от истината, че техниката в армията е стара и там няма какво ново да видят. С Програмата за превъоръжаване това вече се променя. Хора, които обмислят да се присъединят към армията, вече ще знаят, че ще служат на много съвременна техника. Вторият фактор, може би е тази масирана, понякога, бих казал, истерична кампания, за това какво прави армията. Ако в медиите се говори само как ще изпращаме жива сила да воюва в конфликта, това не благоприятства присъединяването на млади хора в армията. Мисля, че нашето правителство и с ваша помощ ще успеем да обърнем тази тенденция и да е ясно защо един млад човек си струва да се присъедини към армията.“
Вече е известно, че след приключване на дискусията по тази точка се проведе гласуване, при което с 6 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“ Комисията по отбрана предложи на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет.