Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Благородните жестове на силните духом

[post-views]
Благородните жестове на силните духом

Легендите се раждат и живеят собствен живот навсякъде. Стига в тях да има посяти зрънца доброта, благородство и духовна сила. Раждат се спонтанно, в сърцата на публиката, която превръща героите в тях в идоли и пример за подражание. Няма значение дали е на кортовете на Уимбълдън, или на футболния терен в ямболското село Кабиле – мълвата за тях се носи по-бързо и от скоростта на сокола-скитник в небето.

Тече 15-ата минута на мача между отбора на Военноморските сили и ямболския „Щурмовик“ от Държавно военно първенство, когато нападателят на домакините е съборен, а съдията показва точката за дузпа. „Моряците“ от Варна и Бургас скачат, жестикулират и реват, че няма нарушение и наказателният удар е несправедлив. Съдията е от града на домакините, свири в Трета лига, но по-скоро не само не „подпира“ домакините, ами и свири спорните положения за гостите. Дузпата трябва да изпълни „десятката“ на „Щурмовик“ редник Мирослав Стефанов. Той пита фаулирания си съотборник, след това треньора, а накрая и ръководителя на отбора майор Минчо Златев. Всички се съгласяват и му казват да бие встрани и да „подари“ един гол на противника. „По-добре да изтървем. Ако сме по-добрия отбор, ще отбележим, когато трябва и ще победим“, казва майорът. Редник Стефанов вътрешно ликува, защото смята, че така е справедливо и благородно. „Ако си силен, изпитваш благородство, ако не – завист“, си казва той. Засилва се, бие покрай вратата вдясно, макар стражът да скача в обратния ъгъл. Никой не освирква Стефанов, но пък целият противников отбор му благодари за рицарския жест на феърплей. И понеже Господ връща, когато раздаваш, едва 3 минути по-късно точно Стефанов вкарва първия гол в срещата. Накрая ямболските „щурмовици“ бият с 3:0, но заради постъпката на редник Стефанов загубили няма – всички знаят, че са участвали в едно от големите тайнства на спорта – феърплея.

Редник Мирослав Стефанов е прецизен, когато обслужва самолетните агрегати, а въображението му се развихря на терена пред вратата на противника.

Мирослав попада в авиобаза Безмер на 19 години. След мечти за обещаваща футболна кариера и игра в Първа лига в България в отбора на „Верея“ още на 16 години, изведнъж всичко се срутва. Отборът фалира, а роденият в Ямбол, учил в спортното училище в Бургас и играещ в Стара Загора Мирослав е на кръстопът. Благородникът избира да отиде в гарнитурата под 19 години на Черноморец, която е във втора лига и се бори да не изпадне. „Не се получиха нещата, бяха 20 момчета на място, а ние отвън дойдохме още 20. Нямаше никаква спойка между играчите“, казва Мирослав, а отборът изпада в по-долна дивизия. На хоризонта няма нов отбор, в Трета лига няма пари и той не може да се прехранва. Опитва чрез познати да се „продаде“ в Испания – в третодивизионния „Терихон”. Но, за негова голяма изненада, видеозаписите на играта, правени от БФС и предоставени на „Верея”, липсват. „Или поне не ми ги дадоха. Не знам каква е истината, но на практика те нямаше да вземат нито лев, така, че не си направиха труда да ми помогнат. Това срути кариерата ми“, казва Мирослав. Без видеовизитка трансфер няма. И така на 19 години футболният възход на ямболската „десетка“ приключва безславно и типично по-български.

Децата слушат замислени треньора след мача. Следващия път ще бием!

„Близо една година бях в шок, транс. Болката е голяма, че не ми се сбъдна мечтата след толкова много усилия. След толкова много натоварвания, единоборства краката ти са изкривени, имахме по 2 месеца в годината с по 3-4 мача на седмица. Невероятни физически натоварвания“, разказва Стефанов.

И тогава се появява перспективата „авиобаза Безмер“. „Понеже цял живот в главата ми е футбол, отначало ми бе много трудно. Има много учене, а аз съм скаран с учебниците. Но хората са много приветливи и отговорни към това, което правят. Чисто практически научих много неща с тяхна помощ, за да стигна дотук – младши авиомеханик, в група „Самолети и двигатели“ в еОПАТ (ескадрила „Оперативна подготовка на авиационната техника”). Всичко мога да го правя машинално, със затворени очи, знам всичко, което трябва, което беше и тяхната цел при обучението“, разказва Мирослав. – Преди не бях се качвал на самолет, дори и пътнически. Сега знам, че от мен зависи човешки живот, което е огромна отговорност. За 3 години това е гигантски скок.

Извън дежурствата и работните смени редник Мирослав Стефанов продължава с футбола. След големия шок от края на кариерата го спасява и местният треньор Тодор Пачев, който още на 18 години му подава ръка и го прави треньор на деца в частната си школа в Ямбол.

Детска глъч и гордост край самолетите за Деня на детето
Фото мл. сержант Недялко Динев

„Талантът се вижда веднага. Но е по-вероятно дете, което не е толкова талантливо, с труд да постигне повече, отколкото талантливо и мързеливо. Уча децата да бъдат хора и да ценят и най-малкото, което имат. И да се трудят, за да постигнат това, което искат. Да забравят егото и да подават. Ще бъда щастлив, ако поне един от питомците ми стане професионалист. Да играе истински футбол, ако може в истинско първенство“, блестят очите на Миро. Той продължава напред. Не е забравил за мечтата си. Изповядва собствената си философска сентенция – „Парите са мотивацията, а семейството е истината“. За „щурмовика Кевин де Бройне“ от авиобаза Безмер всичко хубаво още предстои.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани