Той се основава на разпоредбата в закона, че охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави.
Проект на нова Инструкция за организацията, готовността и реда за действие на дежурните сили и средства от Българската армия за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство на Република България предлага за обществено обсъждане Министерството на отбраната. Сегашният кабинет, който урежда този процес е от 2011 г. Една от причините е промяната на Закона за отбраната и въоръжените сили от 2021 г., с която видовете въоръжени сили вече не са подчинени на СКС. Другите са ревизия на документите на НАТО, отнасящи се до организацията, готовността и реда за действие на дежурните сили и средства за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство; и промяна в структурите от състава на ВВС, участващи в контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство на Република България.
В проекта е записано „В Българската армия се носи бойно дежурство за контрол над въздухоплаването по чл. 130, ал. 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, охрана на въздушното пространство на Република България и изпълнение на съюзническите задължения в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО в мирно време (Air Policing).“ Този текст от закона влезе в сила през 2016 г. Той категорично регламентира, че охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави. И още – контролът над въздухоплаването във въздушното пространство на Република България при осъществяване на тази дейност се извършва от Българската армия съвместно със специализирани структури от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи и Държавна агенция „Национална сигурност“ при условия и по ред, определени с наредба на Министерския съвет.
Бойното дежурство, което е бойна задача, се посочва в разработената инструкция, се носи от назначени сили и средства на Военновъздушните сили, а при необходимост и от формирования за противовъздушна отбрана (ПВО) на Сухопътните войски и сили и средства за ПВО на Военноморските сили.
Новата Инструкция за организацията, готовността и реда за действие на дежурните сили и средства от Българската армия за контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство на Република България се предвижда да влезе в сила от 31 август 2023 г.
Подробности на ТУК