Комисията по отбрана с 10 гласа „за“ и 8 „въздържали се“ предлага на Народното събрание да приеме Решение за одобряване на Изменение № 1 на Актуализиран проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Целта е корабите да бъдат оборудвани с ново поколение системи за тактически обмен на обобщена картина за обстановката на море в реално време. Проектът на правителството бе представен от заместник-министъра на отбраната Станимир Георгиев, заместник-командира на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев и директора на дирекция „Политика по въоръженията“ в МО полковник Владислав Шекеров.
Разпределението на допълнителните финансови средства в размер на 11 000 000 лв. по години е както следва: 5 милиона за тази година, 5 милиона за 2025 година и 1 милион за 2026 година. В резултат, общата цена по Договора с изпълнителя ще бъде завишена от 984 000 000 с ДДС до 995 000 000 лв. с ДДС. Предложеният проект на акт не води до въздействие върху държавния бюджет. Необходимите средства за изпълнението на проекта на акт ще са в рамките на разходите за отбрана на съответната година.
Изпълнението на проекта за придобиване на два модулни патрулни кораба е наполовина. Следващата седмица се очаква първият кораб да бъде пуснат на вода, каза флотилен адмирал Пенев по време на обсъждането на решението, което трябва да бъде гласувана в пленарна зала.
През ноември 2020 г. между Министерството на отбраната и фирмата ,,Fr. Lurssen Werft GmbH&Co.KG” – Германия, която в момента се нарича „NVL B.V.&Co.KG”, е подписан договор за проектиране и построяване на два многофункционални модулни патрулни кораба с корабен и брегови комплект запасни части, инструменти и принадлежности към всеки от тях, обучение на екипажите и на инженерно-техническия състав от Военноморските сили, осъществяване на интегрирана логистична поддръжка за период от три години след изтичане на гаранционния срок и изпълнение на дейности по индустриално сътрудничество.
В изпълнение на договора е планирано корабите да бъдат оборудвани със системи за тактически обмен на обобщена картина за обстановката на море в реално време – Link-11 с възможност за надграждане до Link-22 и Link-16, включено в „Опция 3“ към договора.
В процеса на изпълнение на дейностите по договора, поради промени в оперативните изисквания на НАТО, е установено, че системата Link-11 излиза от експлоатация от 01.01.2025 г. и се заменя от Link-22, а използването на системата Link-16 Block Upgrade 1 (BU 1) се преустановява от 01.04.2023 г. и това налага придобиване на система Link-16 Block Upgrade 2 (BU 2). В резултат на това се предприеха необходимите действия за придобиване на системите Link-22 и Link-16 (BU 2) в съответствие с регламентиращите документи и процедури.
Реализацията на дейностите, предложени в първото изменение трябва да започне през 2023 г. и да приключи до средата на 2026 г. със завършване строежа на втория Многофункционален модулен патрулен кораб.
Отказът от приемане на първото изменение и подписване на допълнително споразумение към Договора ще принуди изпълнителя да инсталира на новостроящите се кораби излизащите от употреба и неизползваеми системи Link-11 и Link-16 (BU1), което ще доведе до възможно забавяне в строежа на корабите поради прекъсване процеса на проектиране; намаляване на оперативните способности на новите кораби и понижаване на отбранителния потенциал за гарантиране морския суверенитет; увеличен риск от неизпълнение на поетите ангажименти по отношение на декларираните кораби за участие в мисии и операции на НАТО и Европейския съюз.
Възможно е надграждането на системите LINK да се изпълни на по-късен етап, но това ще е предмет на нов проект, с нова цена и срокове.
Поради всичко това се налага изменение на документа Актуализиран Проект за инвестиционен разход “Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС”, приет с Решение на Народното събрание от 19.07.2018 г. и публикуван в „Държавен вестник“, касаещо финансово- икономическите параметри на проекта, стана ясно по време на заседанието.