Той е спасителят на бойното знаме на 19-ти пехотен Шуменски полк.
Днес се навършват 150 години от рождението на генерал-майор Марин Куцаров, записал името си в славната история на българската армия като спасител на бойното знаме на 19-ти пехотен Шуменски полк.
Марин Куцаров е син на Тодор Куцаров – оркестрант в първият български оркестър, петото от шест деца в семейството.
Като офицер Марин Куцаров служи последователно в 7-ми пехотен Преславски полк и 19-ти пехотен Шуменски полк.
В Балканската (1912-1913 г.) и Междусъюзническата война (1913 г.) участва като ротен командир. За умелото командване и проявена храброст капитан Куцаров е награден с орден „За храброст” и произведен в чин майор.
Като командир на 4-та дружина в 7-ми пехотен Преславски полк майор Марин Куцаров участва в боевете на Добруджанския и Солунския фронт. На 14 август 1916 г. е повишен в чин подполковник. В края на Първата световна война 19-ти пехотен Шуменски полк е сред попадналите в заложничество. Подполковник Куцаров, като командир на полка взема решение да предаде всичкото оръжие, но да се спаси знамето.
На 10 май 1919 г. подполковник Куцаров се завръща в Шумен и се представя пред командира на 4-та пехотна дивизия. На следващия ден знамето е върнато в 19-ти пехотен Шуменски полк.
Спасеното знаме се съхранява в Националния военно-исторически музей в гр. София.
За геройската си постъпка подполковник Куцаров е награден с орден „За храброст“ и нагръден знак към него с надпис „За спасяване знаме“.
От 1928 г. до 1934 г. полковник Куцаров е командващ ІІ-ра армия в Пловдив, а от март 1928 г. е повишен в звание генерал-майор. През 1934 г. генерал Куцаров преминава в запаса.
Генерал Куцаров умира в родния си град Шумен на 1 април 1949 г., а гробът му се намира в 8-ми парцел в гробищния парк на гр. Шумен.
Вчера служители на Военно окръжие – Шумен поставиха цветя на гроба на генерал-майор Марин Куцаров!
Да отдадем почит на един от героите на България!!!