И България има своя Итън в лицето на „Робърт колеж“ – прочутото училище в цариградския квартал Бебек, което дава изключително образователно ниво на мнозина наши държавници от XIX и XX век.
Итън е престижно средно училище за момчета в Англия, графство Бъркшър, където са се обучавали много от министър-председателите на Великобритания, сред които и британският престолонаследник принц Уилям, както и брат му Хари.
Оказва се, че сред възпитаниците на „Робърт колеж“ има и двама офицери от българската войска, които оставят имената си в златните страници на военната ни история. Това са генерал Върбан Николов Винаров и капитан Марин Янакиев Маринов.
„Робърт колеж“ е американско училище в Цариград, Турция. Основано през 1863 г., то е второто най-старо американско училище в света извън Съединените щати. До 1971 г. функционира като колеж, а след това е преобразуван в средно училище. В края на ХIХ век и началото на ХХ век „Робърт колеж“ е едно от най-добрите училища в Османската империя, като в него учат и много българи.
„Робърт колеж“ е основан от Кристофър Робърт, американски индустриалец, и Сайръс Хамлин, американец, който по това време вече притежава пекарна, училище и пералня в Цариград. През 1864 г. колежът е регистриран като част от Университета на щата Ню Йорк, което му дава легитимност в рамките на образователната система в САЩ. Завършилите колежа първоначално получават образователна степен „бакалавър на изкуствата“, а от началото на ХХ век се профилира курс, след завършването на който се получава образователна степен „бакалавър на науките“. Допълнителни курсове по избор дават дипломи по търговски науки и по биология. Степента, която се признава на завършилите курса от страна на османските власти е „идади“, или гимназиална степен.
През 1871 г. поради образователна реформа в Турция Робърт колеж се преобразува в средно училище, като се обединява с американски колеж за момичета и се премества в неговите сгради в Арнауткьой. Старият комплекс на колежа в Бебек е предаден на правителството, което настанява там новосформирания Босфорски университет (Боазиджи).
Началото на „Робърт колеж“ се оказва привлекателно за младежите от целия Балкански полуостров. Почти не се говори по този въпрос, но българите се оказват двигател на основополагащите процеси в колежа. От всички колежани най-многобройни са те – 85 души се обучавават в шесте класа на учебното заведение. Бившият възпитаник на училището Стефан Панаретов от Сливен след завършването е поканен да преподава, единствен сред останалите професори и учители американци. След близо 40-години на преподавателското поприще Панаретов оглавява нашата мисия във Вашингтон от 1915 г. до 1924 г. Преди да напусне този свят, Стефан Панаретов завещава 2 500 000 лв. на софийския университет.
Възпитаник на ”Робърт колеж” е и министър-председателят д-р Константин Стоилов, завършил след колежа право в Хайделберг. Друг български премиер, също от едно колежанско поколение със Стоилов, е Тодор Иванчов. Фалангата продължава с Михаил Маджаров от Копривщица, няколко пъти министър, депутат, председател на Народното събрание.
Съкласник им е и Иван Стефанов Гешов от прочутата пловдивска фамилия на Гешови ( Гешоолар ), братовчед на министър-председателя Иван Евстатиев Гешов. В началото на XX век бивши питомци на „Роберт Колеж“ са предлагали на генерали от Генералния щаб на армията ни да се наложи практикуването на някои от спортовете от българското офицерство.
Страницата подготви Венцислав ЖЕКОВ