По повод на 107-ата годишнина на Националния военноисторически музей (НВИМ), която чествахме неотдавна, беше открита нова колекционна зала, в която са показани уникални битови вещи. Идеята, която датира още от миналата година, е да се показват предмети, които човек трудно би си представил, че се съхраняват в един военен музей. Миналата година НВИМ представи изложба с бижута, които се съхраняват тук. Тази година се показват сервизи, прибори, жардениери, свещници. Както е известно, фондът на НВИМ е с над 1 млн. артефакта.
Публиката не може да види всичко поради ограниченото експозиционно пространство, а с такива изложби музеят се опита и успя да отвори фондовете си, за да бъдат показани предмети, които рядко са представяни. В новата залата е обърнато внимание на четири колекции. Едната е на първия български княз Александър Батенберг, другите вещи са от Софийското офицерско събрание и след това са вещи от 9-и Пловдивски пехотен полк и на 2-ри конен полк – шевски полкове на княгиня Клементина и на княгиня Мария-Луиза.
Съдбата на колекцията на Александър I е тясно преплетена с важни събития от историята на музея, защото е най-голямото лично дарение, което получава музеят през 1937 г. след смъртта на княза, но по негова заръка и предсмъртно желание. То е предоставено от неговата съпруга Йохана Хартенау в обем от два влакови вагона. Това са отличия, оръжия, униформи и някои от предметите в новата зала са именно част от тази колекция.
Офицерските събрания са създадени, за да активизират и да дадат допълнителна възможност на офицерите и техните семейства за по-богат културен живот. По време на различни чествания на войската сервизите от Софийското офицерско събрание са били използвани активно. В първата сграда на Софийското офицерско събрание на ул. „Московска“ № 15 днес, известна като „Къщата с часовника“, е била отворена първата експозиция на НВИМ. Тук са представени вещи от порцелан и сребро, произведения на изкуството от различни европейски фирми, като някои от тях съществуват и до днес. Така може да се разбере какъв е бил офицерският начин на живот и се показва и доказва, че българските офицери са били част от елита на държавата по това време. Може обаче да се проследи и развитието на техниката при изработката на тези съдове и предмети.
Тази нова зала е постоянна, но в нея на ротационен принцип ще се представят различни колекции. Така ще се представя и богатството на фонда на НВИМ, онова, което публиката не може да види в постоянната експозиция. В нея са показани само около 28 хил. експоната, а във фонда остават още близо 1 млн.
При откриването на залата бяха показани и картини на майстори като Борис Денев, Никола Танев и др., а след това беше предвидено да се поставят изображения от живота на офицерите – сватби, семейни празници и др.
Предметите от шефските полкове са лично дарени от княгиня Клементина и княгиня Мария-Луиза. Всички тези артефакти са уникални произведения на изкуството и са били притежание на монарсите или на полковете, а и те са част от колекции, които много рядко се показват. Така НВИМ дава възможност на своята публика да се докосне до всяка част от неговите фондове и да се създаде ясна представа за това, какво наистина невероятно богатство от артефакти притежава този български музей.