Малчуганите се образоват и възпитават, докато играят, твърдят експертите от НВИМ.
Както през цялата година, така и през летните месеци родителите могат да доведат децата си в детския музей на Националния военноисторически музей (НВИМ). Тук има четири обособени зали, в които се разказва на един подобаващ и адаптиран за детската възраст език за военачалниците, за героизма, както и за различни военни изобретения, направени от българи и не само. Някои от тях са иновации с военни цели, които се използват и в ежедневието. В третата зала се показва воинският бит. Там могат да видят каска, противогаз, могат да влязат във военна палатка. В четвъртата зала могат да сглобяват, да рисуват и там се прави връзката между всичко, което те са разбрали от това, което вече им е било разказано с експонатите в експозицията.
Детският е подходящ за деца между 5- и 10-годишна възраст и това е един от начините, с които НВИМ се опитва и успява да разкаже на децата за историята на България и да им покаже, че конфликтите трябва да се разрешават с мирни средства. Музеят работи целогодишно, практикува се предварително записване, но ако е свободен в момент, когато някое дете реши, може да бъде ползван и тогава. Ползва се задължително с придружител – родител, учител, по-голям брат или сестра.
За НВИМ детската публика е изключително важна и ценна, защото първите години на човека са особено важни, както и начинът, по който е възпитаван и обучаван. Идеята е децата от малки да учат и да разбират историята, не просто да наизустяват факти, а да вникват в това, което се е случило, защото, като разберат от малки това и как да анализират, те могат да се научат да се справят с конфликтите в собствения си живот. Учейки се от опита на историята и грешките, които сме правили в историята, както и от добрите примери, това дава възможност в бъдеще децата да се изградят като устойчиви личности с ясно съзнание за живота около нас. Така те не само се образоват, но се и възпитават. В този детски кът експертите от НВИМ разказват на децата исторически факти, но ги карат и да се замислят, да се поставят на мястото на видни исторически личности и да преценяват как те биха реагирали, ако бяха на тяхно място.
Според всички децата изключително много се забавляват в детския музей, харесва им много, защото това е мястото в музея, където те могат да бягат, да викат, да се радват и да пипат абсолютно всичко, което в една постоянна експозиция няма как да става, защото там експонатите са зад витрини, но тук всичко им е позволено. Те не само научават много нови неща, но го правят, докато играят, и това е особено важно, защото наученото остава в съзнанието им и те го запомнят за дълго време.
Семейните уикенди са повече от бонус
Лятната инициатива на НВИМ са забавните семейни уикенди. Идеята е да се предостави възможност на семействата да прекарат време заедно. Канят се не само децата, но и техните родители, като това се случва всяка събота и неделя от 11,00 ч., без предварително записване. Те могат да участват в някои от най-любимите и забавни образователни програми, игри и музейни турове.
Може би най-интересната и любопитна за семействата игра е „Мисия разузнавач“. Тя се реализира изцяло във външната експозиция на музея, сред бойните машини, като семействата са отбори и по време на играта разбират, кой е главнокомандващият в тяхното семейство и много често това всъщност не е родителят – майка или баща, а се оказва детето. В тази игра те получават различни мисии, с които трябва да се справят, а най-накрая, последната мисия им предоставя възможност по координати да открият една от най-интересните и любопитни машини от външната експозиция и да могат да влязат в нея. Така се предоставя възможност, нещо, което рядко се случва, посетителите да влязат в една машина и да я разгледат отвътре.
Тази игра има състезателен характер и затова е много интересна и забавна за цялото семейство, не само за децата. На интернет страницата на музея има списък за всяка събота и неделя коя точно програма може да се посети и така всяко семейство може да си прецени кога да дойде и кое ще му бъде по-интересно.
Сред програмите, които се реализират, са: „Васил Левски – вчера и днес“, „Създаване на българската държава“, „Българско Средновековие“, „Животните на фронта“. Всичко това се прави през призмата на експозициите в НВИМ. Участниците разбират интересни факти от историята, като чисто визуално те вече ги свързват и с реални артефакти, които са част от историята на войните.