Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

САЩ и Япония ще разработват хиперзвуков ракетен прехващач, съобщи японският в. „Йомиури“

[post-views]
САЩ свалиха ракета, изстреляна от Йемен по американски военен кораб

Япония и САЩ тази седмица ще се споразумеят да разработят съвместно ракета-прехващач, която да противодейства на хиперзвукови бойни глави, разработвани от Китай, Русия и Северна Корея, предаде Ройтерс, като се позова на японския в. „Йомиури“.

Очаква се споразумението да бъде сключено в петък, когато американският президент Джо Байдън ще се срещне с японския премиер Фумио Кишида в САЩ, твърди вестникът, без да посочва източник на тази информация. Служители на японското министерство на външните работи не са отговорили на запитване за коментар, отправено извън работното време на ведомството, отбелязва Ройтерс.

За разлика от типичните балистични бойни глави, които летят по предвидими траектории, докато падат от космоса към целите си, хиперзвуковите снаряди могат да променят курса си, което ги прави по-трудни за прехващане.

Байдън и Кишида ще се срещнат в кулоарите на тристранна среща на върха, в която ще участва и южнокорейският президент Юн Сук-йол, съобщи „Йомиури“. Тя ще се проведе в Кемп Дейвид, щата Мериленд.

През януари САЩ и Япония се договориха да обмислят сътрудничество за разработването на ракетен прехващач на среща на американския държавен секретар Антъни Блинкън и министъра на отбраната Лойд Остин с японския министър на външните работи Йошимаса Хаяши и министъра на отбраната Ясуказу Хамада.

Сключването на това споразумение би било второто подобно сътрудничество на двете страни в областта на технологиите за противоракетна отбрана, отбелязва Ройтерс. Вашингтон и Токио вече разработиха ракета с по-дълъг обхват на действие, предназначена за поразяване на бойни глави в космоса, която Япония разполага на военни кораби в морето между Япония и Корейския полуостров, за да се предпазва от севернокорейски ракетни удари.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани