Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Брифинг след срещата на премиера с представители на службите за сигурност

[post-views]
Кабинетът предприема пакет от мерки срещу войната по пътищата, които ще действат постоянно, а не кампанийно

„Днес проведохме среща с ръководителите на службите и с други представители, които имат пряко отношение към темата с умишлените убийства и особено свързани с последното – убийството на Алексей Петров“, каза на брифинг след срещата си с представители на службите за сигурност премиерът Николай Денков. Прокуратурата не е участвала в днешния формат на проведените разговори.

„Направихме преглед на това, което се прави до момента, и се фокусирахме върху това, което би могло още да се направи, така че държавата да се справи по-добре с тежките престъпления, които наблюдаваме не просто през последните месеци. Всъщност, такива тежки престъпления е имало много през годините“.

По думите му установените факти показват, че за момента няма установена връзка между различните убийства, които се коментират най-много в медиите.

„За момента няма никаква следа, която да показва, че те са свързани по някакъв начин“.

По отношение на убийството на Алексей Петров премиерът Денков посочи, че има твърде много различни линии, свързани с неговите позиции в ДАНС, във връзка с бизнес интереси, във връзка с определени престъпления, които са се случвали през годините, така че могат да бъдат дефинирани и в момента се изследват различни възможни мотиви за това престъпление, включително и възможност за отмъщение.

„Това, което прави впечатление и цялата информация показва, че самият Алексей Петров не се е чувствал застрашен през последния период. Ходил е без охрана на различни места. Самата охрана около него не е от професионалист, които биха могли да го предпазят от някакво организирано покушение. Тепърва ще се опитаме да разберем, защо това е било така. Има няколко конкретни следи, по които се работи и колегите дадоха информация“, отбеляза още премиерът.

Разполагаме с информации, но те в момента не могат да бъдат представени публично, тъй като са част от следствените действия.

Премиерът Денков представи и обсъдените на днешната среща мерки, с които да се направи опит не просто за справяне с разкриването на последните престъпления, а по-скоро да се направи опит как да се избегнат следващите.

„Изключително важно е институциите да ускорят и да обогатят обмена на информация помежду си. Имам предвид основно МВР, службите и прокуратурата, които работят заедно по разследванията. Това, което миналия петък МВР е направило заедно с прокуратурата, е да сключат споразумение за един координационен механизъм за обмен на информация и съвместна дейност, който е свързан обаче по тематика само с двете теми, за които говорихме доскоро – наркотрафика и проблемите с трафика на мигранти“.

Денков посочи, че се е договорил с вътрешния министър Калин Стоянов да влезе във връзка с прокуратурата и да бъдат разширен обхватът на това споразумение, така че в него да влязат освен наркотрафикът и борбата с миграцията, така и престъпленията срещу личността и борбата с корупцията, като в това споразумение като партньори трябва да се включат и Антикорупционната комисия, и ДАНС.

„Част от този механизъм ще бъде и прегледът на всички сигнали, свързани с действия или бездействия, които биха могли да възпрепятстват разкриването на престъпления – т. нар. „чадъри“. Най-добрият начин за работа срещу такива възможни практики е, когато има сигнал, различни институции да се включат в разследването, така че да се види дали има проблем. Това става част от задачата на този координационен механизъм“, каза още той.

„Второ: Активизиране в пълен обем на дейностите и работата на службите на институциите, които са свързани с придобиване на изпреварваща информация за подготвяни тежки престъпления. Това означава по- активна работа с агентурата, с контингента, с тези, които биха могли да подадат информация, така че по възможност да има превантивна дейност, за да не се стигне до самото престъпление. Да не действаме реактивно, както е в този случай“.

„Трето: Проактивна работа с лицата, които влияят върху средата на сигурност, които биха могли да участват в подготовка на престъпления, за да е ясно, че те са следени, те са наблюдавани и всеки опит за нарушаване на правото ще бъде санкциониран колкото може по-бързо. Отново идеята е да бъдат превантивно предприети мерки, а не след като вече е извършено престъплението“.

„Четвърто: Да се разшири една практика, която се оказала изключително ефективна по отношение на два типа престъпления досега – едното са телефонните измами, а второто е отнемането на моторни превозни средства. А именно, там, където има лица с две и повече „висящи“ досъдебни производства, много често в различни региони и в различни периоди от време. В такива случаи Министерството на вътрешните работи заедно с прокуратурата да направят преглед, защото се оказва, че при този преглед, събирайки информацията от различните досъдебни производства, доста по-бързо, доста по-ефективно, може да се пристъпи към оформяна на обвинителен акт, който да влезе в прокуратурата“.

Сред тежките криминални престъпления за двата месеца от встъпването на правителството са случаите на насилие над жени, най–скандалният – с Дебора от Стара Загора, убийството на Димитър Малинов от Цалапица, двойното убийство в Лозен, жестокото убийство в София, при което трупът на жертвата беше разчленен. От сряда към статистиката се добави и разстрела на Алексей Петров.

Съвещанието се проведе и на фона на масовата смяна на полицейски шефове на районните управления в страната, които извършва вътрешният министъра Калин Стоянов след негова преценка, за недобре свършена работа и с обяснението, че няма политическа чистка.

Вижте пресконференцията на министър-председателя акад. Николай Денков тук

Източник: bnr.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани