Поради изчерпване на заявените изказвания на днешното заседание на парламента в Република Северна Македония председателят му Талат Джафери го закри, обявявайки, че за продължението му депутатите ще бъдат уведомени допълнително. Единствената точка в дневния ред днес беше предложението на правителството за необходимостта от промени в конституцията на страната, „с ясна цел– интеграция в ЕС”.
Не може от преамбюла на конституцията да правим указател, пътят към Брюксел за (Република Северна) Македония не трябва да минава през София. Ние защитаваме и трябва да защитаваме критериите от Копенхаген, защото ако приемем път към ЕС със специални критерии и прецеденти, ще има последствия и за следващите страни- кандидатки. Този път камбаните бият за Македония! Крайно време е да покажем, че сме достойна европейска държава и затова няма да подкрепим това предложение. Вместо за промени в конституцията трябва да говорим за предсрочни избори, защото това правителство е напълно делегитимирано”, заяви в изказването си депутатът от ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за президент на последните избори от опозиционната партия Гордана Силяновска-Давкова.
Постоянните промени на основния закон не е европейски принцип, каза тя и нарече случая със Северна Македония „конституционен садомазохизъм“.
„Ако промяната на конституцията беше евроинтеграционен фактор, днес щяхме да председателстваме ЕС. Не, наложените конституционни промени не вървят ръка за ръка с европейската демокрация. Дилемата „запад или изток“ също е невярна. Има една дилема – (Северна) Македония ли ще бъде всичко, което имаме, или ще е всичко, което нямаме? От кого идва легитимността за конституционни промени, от ЕС или от гражданите? Да питаме ли гражданите дали са „за“ такава поправка? Вие гласувахте за френското предложение с 68 гласа в парламента, така че сега с този резултат приемете поправките. Не сме против ЕС, не сме и против България, но чл. 8 от Лисабонската декларация призовава за реципрочност в международните отношения. България е подписала и е ратифицирала Рамковата конвенция за правата на малцинствата, но не я спазва”, каза Силяновска – Давкова, която уточни, че изразява и позицията на ВМРО-ДПМНЕ, и личното си мнение.
Координаторът на ДСИ Арбер Адеми призова промените в конституцията да бъдат гласувани „за доброто на всички семейства”.
„Гарантирам ви, че нямаме резервна държава, аз съм албанец и нямам друга държава. Ние разбираме вашите страхове и резерви по-добре от всеки друг, защото сме изпитали от първа ръка отричането на етнос и език, но сега имаме един единствен път за доброто на всички и на страната и това е пътят към ЕС, “ каза Адеми, уточнявайки, че гражданите на Северна Македония не искат конфликти, а мир и „не искат да са с Русия, а с Америка и ЕС”.
„Те искат ЕС и по-добър живот, те са за интеграция, а не за изолация. Да видим как изглежда булевардът „11 октомври“ пред Собранието, където сме ние. Днешната картина пред булеварда е най-голямото поражение на изолационистките сили, които тероризират обществото с несъществуващи и измислени страхове, страхове от албанци, сърби, гърци, а сега и от българи. Гражданите си седят тихо вкъщи и чакат да вземем най-важното решение за тях и за страната“, каза Арбер Адеми.
„Не е честно да се краде бъдещето на гражданите за дребни политически дивиденти и борба за власт”, каза координаторът на парламентарната група на СДСМ Йован Митрески, който говори последен.
„Можем да спорим по много теми, но имаме отговорност за бъдещето и за всички граждани. Държавата трябва да върви напред, а несигурността да е все по-малка. Членството в ЕС като стратегическа цел беше поставена не случайно. След 17 години в чакалнята, 11 години в изолация, с приемането на конституционните промени ще продължим по европейския път, това е историческа възможност, за която имаме силна подкрепа от нашите партньори САЩ и ЕС”, каза Митрески.
Преди последното изказване координаторът на групата на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски поиска от председателя на парламента Талат Джафери незабавно да подложи на гласуване необходимостта от конституционни промени, за което са необходими 80 гласа, а на пресконференция в кулоарите на парламента веднага след като заседанието беше закрито, отново заяви, че управляващите нямат необходимите гласове, за да бъдат гласувани промените в конституцията и че на страната са необходими предсрочни избори.
Дневният ред на заседанието бе приет със 70 гласа „за“, 47 „против“ и нито един въздържал се, а първото изказване беше на премиера Димитър Ковачевски, който заяви, че предложението за промяна на конституцията е на Република Северна Македония и е подкрепено от Европейския съюз и САЩ. Той отново отхвърли твърденията, че те се приемат под диктат, тъй се отнасят единствено до това, в основния закон да бъдат добавени и други „части от народи“, живеещи в страната.
Източник: bta.bg