Първата лунна мисия на Русия от 47 години насам претърпя провал, след като автоматичната станция „Луна-25“ излезе от контрол и се разби в естествения спътник на Земята. От руската държавна агенция „Роскосмос“ съобщиха, че мерките по издирването на апарата и установяването на връзка с него на 19 и 20 август не са дали резултат.
Сондата трябваше по план да кацне на Южния полюс на Луната на 21 август.
„Апаратът тръгна в непредсказуема орбита и престана да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната“, се казва в изявление на „Роскосмос“, цитирано от Ройтерс.
Междуведомствена комисия ще установява причините за инцидента. Предварителният анализ сочи, че в мисията е имало отклонение на фактически от планирани параметри. В резултат е последвал сблъсък на „Луна 25“ с лунната повърхност.
От руската държавна агенция „Роскосмос“ съобщиха, че връзката със станцията е изгубена на 19 август в 14:57 и се е оказало невъзможно да бъде възстановена. Като основна цел на проекта се посочва изследване на лунната почва за наличие на лед.
Пътуването на „Луна 25“ започна на 11 август, когато беше изстреляна от космодрума „Восточний“ на борда на ракета носител „Союз-2.1б“. На 16-и станцията излезе в лунна орбита с височина около 100 километра.
По време на полета е предала на Земята данни, както и няколко снимки, включително от огромния кратер Зееман. По план трябваше по план да кацне на Южния полюс на Луната утре.
Провалът за мисията подчертава упадъка на космическата мощ на Русия след успехите, постигнати срещу съперниците по време на Студената война. Москва първа изстреля спътник в околоземна орбита – „Спутник-1“, през 1957 г., а космонавтът Юрий Гагарин беше първият човек, полетял в космоса през 1961 г.
Досега Русия не беше правила опити за полет до Луната след 1976 г., когато беше изстрелян апаратът „Луна-24“. По това време начело на СССР беше Леонид Брежнев, припомня Ройтерс.
По предварителния план „Луна-25“ трябваше да извърши меко кацане на Южния полюс на естествения спътник на Земята на 21 август.
Русия се надпреварваше с Индия за този район на Луната. Индийският апарат „Чандраян-3“ е планирано да кацне на Южния полюс в следващите дни. В по-широк план конкуренцията е също с Китай и САЩ, чиито лунни амбиции са в доста напреднал етап.
Източник: bnr.bg