Източният фронт става все по-важен за изхода от войната в Украйна, коментират западните анализатори. Случващото се там ще определи успеха на украинската контраофанзива, като голямата цел остава прекъсване на сухопътната връзка между Русия и Крим и последващо изолиране на руските сили в окупираните южни райони.
Битката по източния фронт в Украйна достигна критична важност за развоя на войната. Военни експерти коментират, че Роботине на юг и Купянск в Харковска област остават ключови точки на контраофанзивата.
Украинските сили са под постоянен обстрел с дронове и ракети, но успяват да увеличават натиска, като основната им задача продължава да е изолирането на противника в окупираните територии. Руските въоръжени сили в зоната си дават сметка за опасността и затова започнаха да струпват резервите си в района около Роботине.
Москва обаче изпитва сериозен недостиг на боеприпаси , като руският министър на отбраната Сергей Шойгу разпореди на служителите в оръжеен завод край Тула да започнат непрекъснат, 24-часов, производствен цикъл. Наред с това, при последното си посещение в Пхенян, Шойгу се опита да договори доставката на севернокорейски снаряди за руската артилерия.
Джон Кърби – говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ:
„Всяко оръжейно споразумение между Корейската народно-демократична република и Русия е в разрез с редица резолюции на Съвета за сигурност на ООН. Следим ситуацията отблизо и настояваме Пхенян да прекрати преговорите си за оръжейни доставки с Русия и да изпълни поетия публичен ангажимент да не предоставя или продава оръжия на Москва.“
И докато търсят изход от крититичната ситуация, в която се намират, руските власти заплашиха, че последната масирана украинска атака с дронове на тяхна територия, която продължи с часове и доведе до унищожаването на четири военно-транспортни самолета Ил-76 в Псков, няма да остане безнаказана.