Формированието се утвърди като едно от водещите от състава на Сухопътните войски и Българската армия
На днешния ден – 1 септември, 2-ра Тунджанска механизирана бригада с формирования в Стара Загора, Ямбол, Хасково и Плевен навършва 25 години. Нейното създаване става със заповед на министъра на отбраната от 7 юли 1998 г. Тогава наименованието й е 2-ра лека пехотна бригада. В състава й влизат редуцираните 1-ви и 2-ри механизиран батальон – Стара Загора, 3-ти механизиран батальон – Чирпан, 49-и мотострелкови полк – Симеоновград, 22-ри мотострелкови полк – Харманли, и 97-и зенитно-ракетен полк – Нова Загора. Всички те са от съществуващата дотогава 2-ра мотострелкова дивизия. Първи командир е генерал-майор Димитър Димитров.
Със заповед на министъра на отбраната от 1 юли 2012 г. 2-ра лека пехотна бригада бе трансформирана във 2-ра Тунджанска механизирана бригада. По новата й организационна структура
числеността нарасна почти двойно

Това се случи, когато неин командир бе бригаден генерал Петър Петров. Тогава формированията на бригадата бяха дислоцирани в гарнизоните Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен и Шумен. Увеличи се числеността на личния състав на механизираните батальони, а с това се повишиха бойните им способности, както и възможностите им като самостоятелни административни единици и в логистично отношение. 78-и пътно-мостови батальон беше реорганизиран в батальон за защита на силите и влезе в състава на бригадата. Така новата организационна структура осигури по-голяма самостоятелност на бригадата при участие в операции по изпълнение на трите мисии на Въоръжените сили.
По мисия „Отбрана“ военнослужещите изпълняват задължения, свързани с националния суверенитет, независимост и защитата на териториалната цялост на страната. За поддържането на постоянна бойна готовност се провеждат тренировки с щабовете и многобройни занятия. А ученията на полето, и особено тези с бойни стрелби, повишават полевата натренираност на участниците и бойните способности на формированията. Някои са оставили траен отпечатък в историята на 2-ра бригада. Едно от тях бе
„Пролет-09“
проведено на полигон „Корен“. Ето какво каза тогавашният командир на бригадата бригаден генерал Ангел Главев: „Поделенията от Стара Загора, от Ямбол и от Хасково положиха значителни усилия в предварителната и непосредствената подготовка, в действията на ПУП „Корен”. Иска ми се да отбележа специално задълбочената предварителна подготовка на командира на батальона от Хасково и на неговия щаб, както и на личния състав от Ямбол и на този от Стара Загора. Подчертавам и добрата подготовка на придадените за учението подразделения – танкистите от Сливен, артилеристите от Асеновград, Специалните сили от Пловдив, химиците от Мусачево и на всички останали, които участваха в „Пролет-09”.
Но да не се връщаме толкова назад и да посочим някои от по-скорошните учения. От 26 май до 5 юни 2021 г. на полигон „Корен” се състоя батальонното тактическо учение с бойна стрелба
„Ответен удар-21”
За неговите мащаби ясно говори самото участие – 780 военнослужещи и до 210 единици техника от състава на 31-ви механизиран батальон, 20-и самоходен артилерийски дивизион, 42-ри механизиран батальон, обслужващи и осигуряващи формирования – всички от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада, танкова рота с 13 танка Т-72 от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, тактическа бойна група от Гърция с 5 танка „Леопард” и два вертолета „Апачи”, лекопехотен взвод от въоръжените сили на Румъния, летателни средства от българските ВВС за огнева поддръжка и медицински екипи от Военна болница – Пловдив. А „Ответен удар-21” с право бе наречен зашеметяващ.
През октомври м.г., отново на полигон „Корен“, се проведе
ТУБС „Верея-22”
на тема: „Отбрана на усилен механизиран батальон в първи ешелон на механизирана бригада на направлението на главния удар на противника”. Това тактическо учение с бойна стрелба бе в рамките на двустепенното командно-щабно учение „Балкан-22” с войски за реални действия на местността. Усилението на 31-ви батальон от 2-ра бригада беше с две танкови роти от Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС). Задачи в интерес на батальона изпълняваше батарея от 20-и самоходен артилерийски дивизион на 2-ра бригада, а огнева поддръжка осигури реактивна батарея от 4-ти артилерийски полк.
Офицер, провеждащ учението, бе командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов. Директорът на „Верея-22” заместник-командирът на 2-ра бригада полковник Емил Симеонов заяви, че целта на това учение е била да се синхронизират действията между пехотните и танковите формирования и да се повдигне нивото на подготовка.
Ученията на формирования от бригадата продължиха и
през тази година
При тежки условия в началото на юли на полигон „Корен“ премина тактическото учение „Ответен удар-23“. В него участваха: 38-и механизиран батальон от 2-ра бригада, танкова рота от ЦПС и италиански взвод. След напрегнатите дни бригаден генерал Станимир Христов изказа благодарност на воините и отчете, че са изпълнени широк спектър от задачи при постоянно променящи се атмосферни условия, силно пресечен терен, кал и висока запрашеност.
А от 16 до 28 юли на полигон „Ново село“ се състоя „Платинен лъв-23“ – съвместна подготовка на военнослужещи от България, Албания и Северна Македония, завършила с многонационално ротно учение с бойна стрелба. От българска страна участва ротата на старши лейтенант Стоян Спасов от 31-ви механизиран батальон, усилена с противотанковия взвод на капитан Емил Едрев. Офицер, провеждащ учението, бе подполковник Иван Бонев, за когото това бе бойно кръщение като новоназначен командир на 31-ви батальон. Действията на воините наблюдаваха командирът на 2-ра бригада бригаден генерал Станимир Христов и представители на Многонационалната бойна група на полигон „Ново село“.
Традиционно силно е участието на военнослужещи и формирования и
в другите мисии
на Въоръжените сили – „Подкрепа за международния мир и сигурност ” и „Приносът към националната сигурност в мирно време”. През годините представители на бригадата са били на мисии в Ирак, Афганистан, Косово, Босна и Херцеговина… В дежурство в Многонационалната бойна група ХЕЛБРОК бяха механизирани роти. В момента в подготовка е рота „Алтеа“ за мисия в Босна и Херцеговина.
Бригадата поддържа в постоянна готовност и формирования за оказване на помощ на населението при бедствия. Те действат в зони за отговорност, обхващащи голяма част от територията на страната. Изпълнявали са многобройни задачи при пожари и наводнения, при тежки зимни условия и за унищожаване на невзривени боеприпаси, като са ликвидирали последствията и са оказвали помощ. И през това лято формирования участваха в потушаването на пожари и дори в издирвателна спасителна акция.
В навечерието на 25-ата годишнина от създаването на 2-ра бригада бе проведено приложното състезание „Тракийски воин-23”. Отличилите се военнослужещи бяха наградени от бригаден генерал Станимир Христов.
Може ли да се обобщи дейността на 2-ра Тунджанска механизирана бригада през изминалите 25 години? По-скоро може да се направи категоричен извод, че тя се утвърди като едно от водещите формирования от състава на Сухопътните войски и Българската армия.
Две стрелкови дивизии разменят
наименованията и знамената си
Предшественици на 2-ра Тунджанска механизирана бригада са 8-а Тунджанска пехотна дивизия, 2-ра стрелкова дивизия и 2-ра мотострелкова дивизия. С Указ № 83 от 30 декември 1903 г. е създадено управлението на 8-а пехотна Тунджанска дивизия, а с Указ № 88 от същата дата е одобрена организацията й. Тя участва в Балканските войни – 1912–1913 г., и в Първата и Втората световна война.
На 15 юни 1945 г. дивизията се завръща в Стара Загора и на 23 юни започва демобилизирането й. До 2 юни 1948 г. щабът остава в Стара Загора, а след тази дата е преместен в Хасково. От 8 юни 1950 г. дивизията се преименува на 8-а стрелкова дивизия, а с Указ 516 от 29 септември 1950 г. на Президиума на Народното събрание става 2-ра стрелкова дивизия. През 1958 г. на основание на министерска Заповед 005 от 14 август се извършва разделяне на дивизията на 17-а стрелкова и на 2-ра стрелкова дивизия. С министерска Заповед 0061 се извършва и размяна на наименованията и бойните знамена на дивизиите – 17-а става 2-ра стрелкова дивизия и щабът й е преместен в Стара Загора, а 2-ра в Хасково се преименува на 17-а.
През 1962 г. 2-ра стрелкова дивизия е преименувана на 2-ра мотострелкова дивизия.
На 1 септември 1998 г. е създадена 2-ра лека пехотна бригада с формирования на 2-ра мотострелкова дивизия.
На 19 ноември 1998 г. на бригадата е присвоено наименованието „Тунджанска”.
От 1 юли 2012 г. 2-ра лека пехотна бригада се трансформира във 2-ра Тунджанска механизирана бригада. Сега има формирования в гарнизоните Стара Загора, Ямбол, Хасково и Плевен.
Командирите
Генерал-майор Димитър Димитров 1998–2000
Полковник Мирослав Маринов 2000–2003
Бригаден генерал Янко Янев 2003–2004
Бригаден генерал Нейко Ненов 2004–2005
Бригаден генерал Цветан Харизанов 2005–2008
Бригаден генерал Ангел Главев 2008–2010
Бригаден генерал Петър Петров 2010–2012
Бригаден генерал Любчо Тодоров 2012–2014
Бригаден генерал Димитър Илиев 2014–2016
Бригаден генерал Костадин Кузмов 2016–2019
Бригаден генерал Стоян Шопов 2019–2022
Бригаден генерал Станимир Христов от 15.01.2022