Украинският президент Володимир Зеленски посети две от най-горещите точки на фронта – тази при град Бахмут в Донецка област и Запорожието, където сили на Киев успяха да пробият първата руска отбранителна линия. Междувременно Русия заяви че е отразила успешно украинска атака с дронове срещу столицата Москва. Така изглежда продължаващата повече от година и половина война в Украйна.
Володимир Зеленски е посетил бойните бригади от състава на Донецката оперативно-тактическа група, както и тези в Запопоржка област, става ясно от качените видеозаписи на уебсайта на украинския президент.
Кадрите показват Зеленски да разговаря с командирите си и да раздава медали на военнослужещите за тяхната служба.
В среднощното си видео обръщение към нацията, произнесено от влак, президентът посочи, че всички отзиви на командири и войници ще бъдат взети на сериозно. „Всичко, за което говориха нашите бойци, ще бъде изложено на участниците в заседанията на командването, особено по отношение на радиоелектронната борба. Момчета, чухме ви ясно“, каза държавният глава.
Посещенията му на фронтовата линия в Донецка и Запорожски области идва няколко дни, след като украинското командване обяви, че е пробило първата отбранителна линия на окупаторите в Южна Украйна, както и новите териториални придобивки край град Бахмут, коментира агенция „Ройтерс“.
Новината за посещението на Зеленски на фронта, съвпадна с твърденията на руската армия, че е осуетила поредната атака с дронове срещу Москва. По данни на руското министерство на отбраната са свалени три безпилотни машини. Не се съобщава за нанесени щети или разрушения.
Заради атаката обаче временно беше прекратена работата на 4-те летища в руската столица, като по данни на руската информационна агенция Новости са отменени повече от 50 полета.