Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Майкрософт“ излезе с разкрития за предполагаема кампания на Китай за повлияване на гласоподаватели в САЩ и за севернокорейска хакерска атака в Русия

[post-views]
Министерството на правосъдието на САЩ и "Майкрософт" иззеха уебсайтове, свързани с предполагаеми руски хакери

Изследователи от „Майкрософт“ съобщиха днес, че са открили мрежа от предполагаеми фалшиви, контролирани от Китай акаунти в социални медии, целящи да повлияят на американските гласоподаватели чрез използване на изкуствен интелект, предаде Ройтерс.

Говорител на китайското посолство във Вашингтон заяви, че обвиненията, че Китай използва изкуствен интелект за създаване на фалшиви социални медийни акаунти са пълни с предубеждения и са злонамерени спекулации и подчерта, че Китай призовава за безопасно използване на изкуствения интелект.

В изследователски доклад на „Майкрософт“ негови експерти казват, че акаунтите в социални медии са били част от предполагаема китайска операция. Въпросната кампания имала сходства с дейност, която министерството на правосъдието на САЩ приписа на елитна група в китайското министерство на обществената сигурност, казва „Майкрософт“. В доклада на групата не се посочват социалните медийни платформи, засегнати от операцията. Но скрийншот в документа показва постове, появили се във Фейсбук и Екс.

САЩ се готвят да гласуват на президентските избори догодина.

Американското правителство обвини Русия в намеса в изборите през 2016 г. чрез кампания в социални медии, организирана под прикритие и предупреди за последващи усилия от страна на Китай, Русия и Иран да повлияят на избирателите.

Същевременно пак днес „Майкрософт“ съобщи, че севернокорейски хакери са взели под прицел руски мишени. Става дума за руски дипломати. Хакерите са успели и да проникнат в руски авиокосмически институт по-рано през годината.

„Майкрософт“ не идентифицира жертвите на тази атака и предоставя малко подробности за нея или доказателства, но казва, че тя е била извършена през март.

Тези твърдения идват в момент, в който Русия и Северна Корея се сближават в разгара на войната в Украйна.

Миналия месец Ройтерс и експерти от фирмата за киберсигурност „Сентинел уан“ разкриха как севернокорейски шпиони са нахлули в голям руски ракетен разработчик и са шпионирали в него в продължение на най-малко пет месеца. Те са били в състояние да съберат информация относно руските хиперзвукови ракети и руската ракетна технология като цяло.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани