
А над 75 хиляди активисти от целия свят се включиха в масов протест в американския град Ню Йорк. Проявата бележи началото на Седмицата на климата и предстоящата 78-а сесия на Общото събрание на ООН, която се открива във вторник. Президентът Румен Радев води българската делегация на форума, в чийто състав влиза и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
Демонстранти на повече от 700 неправителствени организации и активистки групи излязоха на протест по улиците на Манхатън, с искане за по-конкретни действия срещу изменението на климата.
Основна цел на активистите, предимно младежи, е намаляването на известициите в изкопаеми горива, като отправиха призив за забрана за добива им и обявяване на извънредно климатично положение към американския президент Джо Байдън, който според мнозина е нарушил предизборното си обещание да ограничи потреблението на нефт и газ.
Джон Пол Меджия – говорител на движението Sunrise:
„Наистина сме много ядосани, защото светът, в който ще израснем, се определя от други, вместо от нас и той не е безопасен. Чувстваме се изключени от този свят, с който трябва да се справим. Именно затова, вместо да се откажем и да оставим други да решават вместо нас, ние се мобилизираме по улиците, за да покажем на лидерите, че не може да продължават така.“
Представители на малки етнически общности в различни части по света посочват, че климатичните промени вече пряко застрашават начина им на живот. Масовите прояви съвпадат с откриването на сесията на Общото събрание на ООН, която ще събере в Ню Йорк световните лидери. Протестите са част от т.нар. Седмица на климата и планираните 500 демонстрации в повече от 50 държави, на които се очаква да съберат над един милион души.