Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Франция изрази съжаление относно полемиката между Украйна и Полша

[post-views]
Франция изрази съжаление относно полемиката между Украйна и Полша

Фанция изрази съжаление относно напреженията, предизвикани от конфликта относно украинските зърнени култури, чийто внос Варшава забрани, за да защити интересите на своите земеделци, предаде Франс прес.

„Тези напрежения пораждат съжаление“, заяви френската министърка на външните работи Катрин Колона в интервю за Франс прес. Тя допълни, че в тези напрежения тя вижда отражение на вътрешнополитически аргументи.

В петък Брюксел обяви края на забраната за внос на украински зърнени култури – едно решение, взето през май от пет страни членки на ЕС. Но това съобщение разбуни духовете и предизвика едностранно ембарго от страна на няколко страни, след което в понеделник Киев отговори, че ще сезира Световната търговска организация.

Вчера полският премиер Матеуш Моравецки предупреди, че ще разшири списъка на  забранените за внос в Полша украински продукти, ако Киев засили конфликта относно ембаргото върху зърнените култури.

„Европейската комисия извърши едно много точно проучване, което позволи да се сложи край на временния механизъм, който бе създаден, за да позволи на някои европейски държави да имат по-специални разпоредби относно вноса в тях на украински зърнени култури“, припомни Катрин Колона.

Тя изрази това мнение след заседание на Съвета за сигурност на ООН, организирано извънредно по повод визитата в централата на ООН на украинския президент Володимир Зеленски.

Колона припомни, че ЕК е направила своето проучване много внимателно.

„Буди съжаление фактът, че тези напрежения възникват, когато няма сътресения на пазарите и може би вътрешнополитически аргументи от страна на някои от нашите партньори за жалост ги подтикват да взимат тази позиция, която нищо не оправдава“, допълни тя.

Москва трябва да се вслуша в призивите и да преустанови войната в Украйна, допълни Катрин Колона в същото интервю за Франс прес. Тя припомни, че призивите се отправят от почти всички страни.

„Русия трябва да разбере тук (Съвета за сигурност на ООН), както и в Общото събрание на ООН, че почти всички държави я призовават да преустанови незабавно агресията си срещу Украйна“, заяви Катрин Колона след заседанието на Съвета, в което участва и украинският президент Володимир Зеленски.

„Да, идеите за мир напредват“, посочи Колона, отбелязвайки, че в Съвета много неевропейски страни или страни от Северна Америка са изразили своето безпокойство, докато войната затъва и предизвиква последствия под формата на жертви, хранителна несигурност, накърняване на фундаменталните принципи на Устава на ООН.

Запитана за евентуални разговори с нейния руски колега, Колона каза, че той е бил за кратко на заседанието на Съвета днес. Тя добави, че той е дошъл, произнесъл си е речта, пълна с полуистини, както обикновено, и с лъжи, и си е тръгнал. Колона отхвърли идеята, че дискусии с Лавров биха били полезни.

Международната общност трябва да направи всичко, за да избегне Армения да се озове въпреки нея самата замесена в конфликта между Азербайджан и сепаратистите от Нагорни Карабах, заяви също така Колона в интервюто за Франс прес.

„Трябва да бъдем много предпазливи относно случващото се в Нагорни Карабах“, каза тя и заяви, че трябва да се изчака да се визи дали споразумението за прекратяване на огъня се спазва.

„Искам хората да имат предвид, че Азербайджан извърши военни действия, в това число и с тежки оръжия, в това число и над цивилно население. Когато човек дръзва да прибегне до такива средства, това оправдава цялата наша бдително и предпазливост“, добави тя.

„Що се касае до възможностите Армения да се озове, въпреки нея, замесена в това, тук също вярвам, че трябва да призовем международната общност към най-голяма бдителност“, заяви Колона.

„Няма да бъде добре, ако някйо се опитва да твърди, че Армения действа в Нагорни Карабах. Това не е вярно“, каза Колона.

Тя припомни, че там има арменци със своята култура, история и традиции, чиито права трябва да бъдат съхранени и че такава е целта на усилията на Франция и на известен брой нейни европейски, американски и други партньори.

Днес ще има заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на ситуацията в Нагорни Карабах.

Три години след предходната война Баку започна във вторник военна операция в Нагорни Карабах и поиска сепаратистите там да се предадат, нещо, което те приеха да направят вчера. Според сепаратистите за 24 часа сраженията са отнели живота на най-малко 200 души и са ранили 400 души.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани