Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Адмирал Емил Ефтимов: Модернизацията на Българската армия е в ход, оптимист съм и за проекта на Сухопътните войски

[post-views]
Адмирал Емил Ефтимов: Модернизацията на Българската армия е в ход, оптимист съм и за проекта на Сухопътните войски

„Модернизацията е в ход. Оптимист съм и за проекта за новите машини за Сухопътните войски. Правителството одобри проекта и в Народното събрание ще защитим нашите аргументи. Надявам се на мъдростта и държавническото мислене на отговорните лица този проект да стартира, за да видят военнослужещите отношението на държавата и признанието за своя труд“. Това заяви днес, 27 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при своето гостуване в студиото на „Денят започва“ на БНТ1. Той отбеляза, че с този модернизационен проект Сухопътните войски ще получат тласък, свързан не само със състоянието на въоръжението и техниката, но най-вече с хората и тяхната мотивация. „Заплата, социални придобивки, статут – те вървят паралелно с предоставените на военнослужещия въоръжение и техника“, подчерта той.

Адмирал Ефтимов поясни, че в настоящия проект за пехотата се предвиждат около 50 машини повече в сравнение с предходните предложения. „Предоставя се комплексна способност, която дава възможност да комплектуваме основните способности на една бригада. Веднага ставаме оперативно съвместими с нашите съюзници и може да изпълняваме задачите си в национален и колективен формат“, заяви адмирал Ефтимов.

Началникът на отбраната още веднъж подчерта голямото натоварване на личния състав на Сухопътните войски по трите мисии на Въоръжените сили. „Признание към Сухопътните войски – една рота в Косово, една рота в Босна и Херцеговина, три роти на границата, групи за ремонт на оградата, като това е в ротация и съчетано с учения и много други дейности“, каза адмирал Ефтимов.

Той посочи, че съвместните учения са колективният отговор на системата за сигурност на НАТО, в която сме пълноправен член. „Ученията стават все по-динамични, по-комплексни. Пращаме послание, че сме заедно. Военнослужещите виждат с очите си, че има смисъл това, което правим“, каза адмирал Ефтимов. „Много важно е възпирането, то отказва потенциалния агресор. Демонстрираме както в национален, така и в колективен мащаб това, че имаме способности, с които един потенциален агресор би трябвало да се съобразява“, допълни той.

България е поставила в дневния ред на Алианса проблемните въпроси по сигурността в Югоизточния фланг, на базата на което са взети решенията, потвърдени на Срещата на върха във Вилнюс. „Като държава подкрепихме три решения: създаването на многонационален дивизионен щаб на наша територия, инвестирането във войсковия район на Кабиле – в интерес на Българската армия и с възможност да приемаме сили и средства на НАТО, и подкрепа за инициативата на Румъния за създаването на регионално командване на Специалните сили на ротационен принцип“, посочи началникът на отбраната.

Той акцентира върху важния за Източния фланг процес на планиране и изграждане на отбранителни способности в Алианса. „Когато се разпределят цели по способности, да се има предвид ангажимента на нашите държави по Югоизточния фланг и общите фондове на Алианса да засегнат и нашата инфраструктура“, отбеляза началникът на отбраната. Той бе категоричен, че всяка инициатива има пряко отношение към Инвестиционната план програма, която се разработва в Министерството на отбраната и трябва да бъде представена пред правителството и Народното събрание до месец ноември. „Всяка инициатива е остойностена и е включена в Инвестиционната план програма. Силно се надявам този документ да стане работещ, защото това дава визията на държавата и ще стане настолна книга за това каква армия ще може да изградим до 2032 г.“, заключи адмирал Ефтимов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани